Jak využít prostor nad kuchyňskou linkou? Vytvořte si zde špajz na luštěniny a obiloviny
Třeba jste nejdříve zvažovali, že svoji kuchyňskou linku „vytáhnete“ až do stropu. Pak vás ale odradila cena a i to, že se vás tchýně impertinentně zeptala, jestli už máte žebřík, abyste se tam se svojí výškou 158 cm byla schopna dostat.
Nejdříve toto místo zelo u nás doma prázdnotou. Pak jsme si domů přivezli nového kocoura a ten našel pro nevyužitý prostor, který sloužil pouze jako lapač kuchyňského mastného prachu, využití okamžitě. Ve stresu z nového prostředí vylezl nahoru na horní skříňky a dolů slézal jen v noci, když celé osazenstvo bytu tvrdě spalo.
Kocour se ale nakonec s rodinou sžil, chutná mu u nás, a i kdyby teď chtěl, tak nahoru již se svým kulatým bříškem nevyleze. Takže se opět otevřela otázka, co s nevyužitým prostorem nad kuchyňskou linkou.
Nad kuchyňskou linkou je ideální místo na potraviny bez obalu
Teď jsem vás nejspíš zmátla, protože ono je to přesně naopak. Vy si tam nejprve dáte hezky pomalované, popsané a tkaninami dozdobené obří sklenice. Například ty 3,7 litrové se šroubovacím víkem. A pak do nich nakoupíte v oblíbeném obchůdku takzvané „potraviny bez obalu“. Vypadá to nesmírně dekoračně, sklenice nejsou žádná velká investice, za vaše eko chování si zasloužíte i pochvalu od Greenpeace, a navíc máte vždy po ruce dostatek zdravých potravin na vaření. Protože jak říká známý specialista na zdravou výživu, Petr Havlíček, základem zdravého vaření je nevařit z polotovarů, ale ze základních potravin. A ty třeba někde skladovat.
Co si z potravin bez obalu dát do obalu nad kuchyňskou linku?
Určitě rýži. Dokonce užijete i více druhů. Podlouhlou Basmati k masu, kulatou rýži Arborio k vaření na sladko, do nákypů, ale i do rizota. Možná využijete i neloupanou, nebo atraktivní Indiánskou rýži.
Do velkých zásobníků patří čočka. Ta klasická, ale i červená, která se udělá rychleji než brambory, a je tak ideální zdravou přílohou k masu, i jen tak jako samostatné jídlo. A „čočkofandové“ možná přidají i černou čočku nebo některý z dalších druhů.
Další základní potravinou do zásobníků nad kuchyňskou linku jsou fazole. Já je dělím na ty velké a ostatní. Takže velké, nejlépe černé, jdou do jednoho zásobníku, některý z menších druhů do druhého.
Teď už začněte uvažovat, co doma dokáže při vaření skutečně upotřebit. Jestli kuskus, bulgur, cizrnu, kroupy, sušené houby… To jsou všechno potraviny, které se používají ve větším a oplatí se je mít doma po ruce ve větším množství. Samozřejmě můžete nad linku umístit i menší zásobníky. Některé suroviny přece jen používáme v menším množství.
Kolik toho do zásobníků nasyslit? Optimální je, aby se obsah zásobníku minul do roka. Alespoň to bude pro vás motivace. V průhledných skleněných zásobnících vidíte, kterou ze zdravých potravin zanedbáváte. A tak snadno zintenzivníte její použití ve vašem zdravém jídelníčku.
S čím ještě nad kuchyňskou linku?
Rozhodně s ničím, čemu vadí mastný prach. Papírové ani látkové krabice se sem nehodí. Košíček z proutí sice umyjete, ale jeho obsah se rovněž mastným prachem znehodnotí. Takže pokud máte v plánu nad kuchyňskou linkou ukládat třeba víka ze sklenic, málo používané kuchyňské náčiní apod., vždy je uložte do uzavíratelných, nejlépe plastových košů a bedýnek. Určitě koupíte takové, které doplní design kuchyně a nijak mu vzhledově neublíží. Vyvarujte se raději plechovek a kovových nádob. I když se tváří jako nerezové nebo třeba poniklované, vlhčí kuchyňské prostředí jim dobře dělat nemusí. Záleží vždy kus od kusu.
Jak na to, aby to vypadalo dobře ?
Vyvarujte se nahromadění různých věcí, různých stylů a tvarů. Zásobníky na potraviny nakupte najednou v podobném stylu. Dobře vypadá třeba sbírka keramických džbánků nebo podnosů. Inspirujte se na fotografiích.
Takto raději NE !
Kolekce oblíbených váz vypadá super
Rada na závěr
Až budete budovat novou kuchyň, vxberte si takovou, která má skříňky až do stropu. Vypadá to dobře a navíc získáte uzavřený skladovací prostor, pro věci, které tak často nepotřebujete.
Kam dál:
Autor: InHaus.cz