Kotvíme chemicky
V moderním stavebnictví se dnes často setkáváme s kotevní technikou, jejíž použití se řídí evropskou legislativou. Kotvy pracovníci vkládají do vyvrtaných kanálků podkladního materiálu. Kotvy se používají mechanické, nebo chemické. Vyrábějí se z mnoha materiálů, tělo kotvy většinou z oceli.
Kotva je spojovacím prostředkem, používá se většinou ve starším, narušeném zdivu. Řemeslníci ji často používají na zavěšení umyvadel, či při práci na úpravách schodů a zábradlí.
Základem je vyvrtání díry, která se vyplní hmotou a do otvoru se našroubuje kulatina se závitem a čeká se na její vytvrdnutí. Po vyvrtání otvoru je nutné zbavit otvor prachu, aby se malta spojila s ostatním materiálem. Věc, kterou chceme na místě připevnit, se nainstaluje po vytvrdnutí a dotáhne se šrouby.
Chemická kotva, neboli chemická hmoždinka, je hmota, fungující jako lepidlo pro kotvící prvek. Její výhodou je použití s vodou, nejčastěji u bazénů. Další předností je rychlé tvrdnutí, při teplotě 20 °C asi půl hodiny. Neroztáhne se ani po čase a nepoškodí tak zeď. Při její montáži nevadí vlhké počasí, pouze mráz, práce v exteriéru je tedy vhodná od 5 °C.
Obraťte se na zkušené odborníky, kteří Vám na míru pomohou sestavit plán prací a vypočítají finanční náročnost použití chemické kotvy. Je potřeba zejména navrhnout kotevní spoj, vybrat kvalitní lepidlo, materiál, ocel, průměr vrtání i délku chemického šroubu. Profesionálové Vám nabídnou nejen poradenství, ale také příslušenství nutné k práci s kotvou.
V našem specializovaném obchodě jsme připraveni zodpovědět veškeré Vaše dotazy na práci s kotevní technikou a poradíme Vám již od začátku prací. Naši prodejci prochází pravidelným odborným školením tak, aby ve výsledku uměli poradit s aplikací veškerých materiálů. Poskytnou Vám také aplikační videa a veškeré aplikační postupy, vhodné k Vaší práci.
Autor: InHaus.cz