Lofty - netradiční a velkorysé bydlení
Bydlení v loftech se těší stále větší oblibě. Jedná se o velmi atraktivní bydlení ateliérového typu, shodným znakem loftů je nadstandardní velikost obytného prostoru, vysoké stropy a otevřený prostor bez uměle vytvořených příček. Industriální charakter dokládají zachované původní materiály jako neomítnuté cihly, beton či železo.
Pro milovníky stylového a prostorného bydlení jsou lofty velmi lákavou variantou. Interiéry těchto bytů je možno vidět zejména v zahraničních filmech. Jedná se o byty vytvořené v objektech sloužících původně jako továrny. Po mnoha podnicích zbyly prázdné a velké prostory, někde sice chátrají, jinde je ale objevili developeři a dali jim novou šanci v podobě neotřelých bohémských bytů. Vznikají dokonce stavby zcela nové, právě ve stylu starých továren, takové autentické kouzlo ale nemají.
Lofty jsou důkazem toho, že i ze zanedbané továrny jde udělat luxusní bydlení. S takovými případy se setkáme zejména ve čtvrtích amerických měst. Vzdušné prominentní byty nenesou ani známku toho, o jak nevyužitý prostor dříve šlo. Pro někoho větší, pro jiného menší nevýhodou může být to, že okolí takových budov nebývá zrovna pěkné a malebné. Z okna vás většinou nepřekvapí výhled na park nebo pěknou novou zástavbu.
Jak se lofty dostaly na scénu?
Jejich móda započala v 60. letech minulého století, což bylo období hippies, a šířila se velkoměsty celého světa, především ve Francii, Velké Británii a Americe. Velmi krásnou ukázkou přeměny průmyslových staveb jsou londýnské doky. Před několika lety dorazila tato módní vlna i k nám. Můžeme předpokládat, že se tento trend bude rozvíjet, pokud mu dáme šanci.
Luxusní bydlení se u nás buduje nejen z továren, ale například i ze zemědělských objektů, které jsou nyní nevyužity. S lofty pravými i nepravými se setkáme hlavně v Praze, třeba na Palmovce, v Holešovicích nebo na Smíchově. Řada průmyslových čtvrtí se pomalu přeměňuje v elegantní a vkusné bydlení. Na přestavbách se podílejí ti nejlepší architekti, oživení starých budov s odlišným původním využitím je pro ně velkou výzvou. V Praze je stále z čeho tvořit, to se o mnoha městech ve světě už říct nedá. Co se týče loftů v novostavbách, mají sice styl, ale už nejde vytvořit tu pravou kouzelnou atmosféru. I tak se jedná o netradiční a atraktivní bydlení, které nemívá konkurenci.
Bydlení v loftech bylo nejprve nízkonákladové, ideální pro mladé lidi, bohémy a umělce, a to i kvůli umístění v průmyslové zóně. Dnes ale začíná jít o luxusní trend, ceny rostou a jen tak někdo si loft nemůže dovolit. Tyto prostorné byty se stávají součástí nadstandardu a mají punc originality. Najdete je především v atraktivních lokalitách mnoha světových metropolí.
Netradiční uspořádání prostoru
Typickým znakem loftu je velmi vysoký strop, byt mívá spodní a horní část. Prostory jsou velké, bez zbytečných příček a předělů. Je zde možnost vybudovat nápaditá patra, galerie, prosklené stěny a úložné prostory. Dobře mohou vypadat i neopracované zdi, které odhalují krásu pálených cihel nebo třeba ocelových nosníků. Bydlet na takovém místě znamená luxus, romantiku, vzdušnost, volnost a netradiční uspořádání prostoru. V zařizování a vymýšlení konceptu se vyřádí hlavně kreativní lidé. Možná si budete připadat jako ve filmu. Jde o bydlení pro milovníky velkých prostorů, charakter je odlišný než u bytu klasického se striktně oddělenými místnostmi. Plocha bývá veliká a lze realizovat hodně nápadů. Určitou nevýhodou je absence bezbariérového přístupu. Bydlení v loftech se hodí zejména pro mladé lidi bez dětí a zdravotních omezení. Pořizovací cena bývá dost vysoká, jde ale o dobrou investici do budoucna.
Foto: Flickr.com
Autor: Magdalena Vašková