7 nejčastějších chyb při zařizování kuchyně
Kuchyně patří mezi nejdůležitější místnosti v interiéru. Právě jejím zařizováním většinou při celkové rekonstrukci anebo vybavování novostavby začínáme. Dopustíme-li se některých chyb, zbudou nám ve finále pouze oči pro pláč. Omylů může být prakticky nekonečné množství. My se zaměříme na ty nejčastější a také nefatálnější, jejichž opravy vás mohou stát jak hodně nervů, tak především peněz!
1. Správné rozvržení rozvodů
Před realizací kuchyně musíte mít jasně promyšlenou její konkrétní podobu. V rámci projektu je nutné brát ohled na celkové uspořádání rozvodů. Přívod plynu bude hned u varné desky, rozvody elektřiny se řeší tak, aby zásuvky byly přístupné a aby konkrétní kabeláž vedla přímo ke spotřebičům. Samozřejmostí musí být i precizní lokalizace odpadních trubek a přívodu vody. Dbejte na to, ať ústí v místě dřezu, popřípadě u myčky nádobí.
2. Rozmístění jednotlivých zón
Logické uspořádání kuchyně by se mělo stát samozřejmostí. Princip je vcelku jednoduchý. Potraviny se musí nejprve vytáhnout, omýt, nakrájet a následně připravit. Blízko sebe by tedy měly být zóna uschování potravin, jejíž hlavní část tvoří lednice, a dřez s pracovní deskou. Stejně tak musíte nezbytně myslet na to, aby po ruce byly trouba a varná deska. Mnohdy se kuchyně naprojektuje tak, že právě trouba nebo sporák jsou až na jejím konci. Přenášet horké pokrmy v hrncích delší trasu je uměním, jež si rádi odpustíte…
3. Mizerné osvětlení prostoru
Slunce je bezesporu nejlepším a nejpřirozenějším zdrojem světla. Ne všude se ovšem v průběhu dne dostane. Proto je třeba precizně nejlépe LED pásky osvětlit pracovní plochu. Svítidlo bývá integrováno i v digestoři. Nezapomeňte ani na celkové osvětlení kuchyně. Výbornou volbou jsou úsporné LED panely.
4. Ne všude dosáhnete
Pokud si skříňky umístíte příliš vysoko, určitě vás nebude bavit neustálé přisunování židle, abyste do jejich útrob vůbec dosáhli. Při jejich navrhování myslete hlavně na tu správnou výšku. Klidně si vyzkoušejte na dané místo sáhnout ještě při hrubé stavbě. To samé platí i o pracovní ploše. Ta by měla být cca v úrovni pasu, nebo něco málo pod ním.
5. Nekvalitní kování
Kuchyňské skříně otevíráte suverénně nejčastěji ze všech. Pokud vám odejdou panty, jste doslova namydlení. Jejich nákup nemusí být zrovna levnou záležitostí. Navíc ztratíte čas. Výbornou volbou je značkové kování, jež by mělo vydržet navěky. Jeho ovládání bude naprosto intuitivní a jednoduché. Takové vytažení a následné vložení zásuvky je naprosto pohodové.
6. Minimum úložného prostoru
V kuchyni musíte mít uschované nejen veškeré hrnce a pekáče, ale také příbory či talíře. Zapomenout přitom nelze ani na mnohé roboty a jinou techniku. A co takové koření, suroviny anebo čaje a čisticí prostředky? Úložným prostorem zkrátka nešetřete!
7. Nekvalitní podlaha
I vaše kuchyně si zaslouží spolehlivou podlahu. Vyvarujte se použití linolea, jež se poškodí při doteku ostrého nože, který vám někdy jistě spadne. Často se volí klasická dlažba. Pod tu ale nezapomeňte integrovat podlahové vytápění. Hodit se ovšem může i tolik vychvalovaný vinyl.
Zde najdete tisíce fotografií pro inspiraci na krásnou kuchyň
Autor: InHaus.cz