Používejme slunce jako zdroj elektřiny
Slunce začíná opět krásné svítit a zahřívat nás. Uvažovali jste nad tím, jak využít slunce i jako zdroj elektrické energie?
V poslední době se o solární energii mluví stále více. Využívá se na ohřev vody, i na výrobu elektrické energie. Fotovoltaické panely se vzpomínají stále častěji jako alternativa pro výrobu elektrické energie ze slunečního záření. Státem dotované projekty pomáhají rozšíření tohoto alternativního zdroje energie, čímž se šetří náklady na bydlení a zároveň se pomáhá šetřit životní prostředí při výrobě elektrické energie pro domácnosti. Právě vývoj fotovoltaických panelů umožňuje jejich využití ve stále větším rozsahu a v netradičních realizacích. Máme k dispozici solární střechy, kde solární panely jsou součástí tašky, budují se solární cyklistické stezky, dokonce byla dána do provozu i první solární cesta pro motorová vozidla. Ukazuje se, že díky vývoji dokážeme využívat sluneční energii stále efektivnější pro každodenní život, jako nevyčerpatelný alternativní zdroj energie.
Slunce na každý den
Můžeme však využívat elektrickou energii ze slunce v menším a každý den? Samozřejmě, záleží jen na tom, do jaké míry nám to umožňují podmínky.
Pěkným příkladem každodenního využití slunce jako zdroje elektrické energie je solární nabíječka. Může mít několik podob, a podle výkonu se může využít pro různé účely. Klasická solární nabíječka je solární panel s výstupními kabely pro připojení vhodného zařízení. Podívejme se, jaké možnosti z tohoto základu můžeme získat.
Zdroj energie pro mobil
Malá solární nabíječka v kompaktních rozměrech lze použít k nabíjení malých zařízení, nebo na rychlé dobití menšího množství energie pro mobilní zařízení. Využívá se jako záložní zdroj s menším výkonem, což znamená, že potřebujeme více času na získání většího množství energie. Takové solární nabíječky jsou levné a malé. Pokud potřebujeme více energie, například na dobití mobilního telefonu, je k dispozici solární přenosná nabíječka na mobil.
Solární nabíječka na mobil se obvykle skládá ze dvou a více panelů, které jsou složené v kompaktním obalu. Když solární nabíječku chceme používat, rozložíme panely na slunné místo, připojíme mobil nebo tablet, a nabíjíme. Vývoj již umožnil využít konstrukci pouze ze dvou panelů tak, aby v průběhu několika hodin dokázal zcela nabít i energeticky náročné mobilní telefony. Solární nabíječku můžete i zavěsit na batoh a dobíjet mobil během túry. Praktické řešení pro pobyty v přírodě.
Elektrická energie do zásoby
Solární nabíječka, již podle názvu, pracuje během slunečných dnů. Elektrickou energii však často potřebujeme i mimo období, kdy svítí slunce. Proto potřebujeme vytvořit zásobu energie, kterou využijeme například v noci. Výrobci samozřejmě mysleli i na takovou potřebu zásoby energie. Jednou z možností je solární powerbanka. Taková solární nabíječka je o něco těžší, protože má zabudovanou baterii, ale dobíjet mobilní zařízení umožňuje kdykoliv. Takovou solární nabíječku stačí během slunečních dnů umístit na místo s dopadem slunečních paprsků, a nechat dobíjet baterii. Doba nabití záleží od výkonu solárního panelu a kapacity baterie. Tuto solární nabíječku můžeme dobíjet i během chůze, pokud ji připneme tak, aby na ni svítilo slunce.
Další možností pro ukládání solární elektrické energie je využití klasické solární nabíječky a samostatné power banky. Taková kombinace umožňuje ukládat energii do zásoby v podobě powerbanky, a na přenos nám pak stačí power bank, nemusíme s sebou brát nabíječku, pokud víme, že máme k dispozici dostatečnou zásobu energie v power bank. Můžeme mít případně více kusů powerbanky a ty střídat v nabíjení. Možnosti jsou neomezené.
Solární nabíječky mohou být i výkonnější, mohou sloužit k nabíjení autobaterií, baterií pro lodě, elektrické vozíky a podobně. Je opravdu jen na každém uživateli, aby si vybral vhodný typ nabíječky, která bude vyhovovat jeho požadavkům a nárokům. Může to být krok k tomu, jak nebýt plně závislý na elektřině z veřejné elektrické sítě.
Autor: InHaus.cz