Příprava zahrady na jaro v 7 základních krocích

Opět se blíží jaro a každý správný zahrádkář přemýšlí nad tím, co je potřeba udělat na zahradě. Do jakých úkonů se pustit hned potom, co sleze sníh, a začnou vykukovat první pravé jarní paprsky slunce? Přinášíme vám seznam 7 základních bodů pro efektivní přípravu zahrady po zimě. 

Kypření půdy

Důležitým úkonem je kypření půdy pro přípravu na osetí a osázení. Práci mohou značně usnadnit stroje pro rotavaci, které oceníte hlavně při nutnosti ošetření větších ploch. Menší úseky se dají pohodlně zvládnout i s pomocí rýče. Půdu je nutné prokypřit z toho důvodu, aby se do hlubších vrstev dostal vzduch a vytvořily se ideální podmínky pro růst rostlin. 

Kontrola zahradní techniky

Dalším bodem je zahradní technika a kontrola jejího stavu. Sledujte stav provozních kapalin, jak fungují motory a zda se po zimě neobjevila poškození v podobě rzi. Pozornost je dobré věnovat i pro přípravu nářadí na zahradu. Podívejte se, jak jsou na tom hrábě, motyky, rýč a další. Právě na jaře je ideální čas na dokoupení nového zahradního nářadí, se kterým vám půjde práce skvěle od ruky. 

Probouzení trávníku po zimě

Jakmile povolí mrazy a půda půjde prokypřit, pusťte se do toho i u trávníků. Pomalu můžete začít i s vápněním. Tím neutralizujete půdu a zabráníte jarnímu růstu mechů. Na začátku jara je vhodná doba pro přípravu půdy na založení nového trávníku. Poškozené části je lepší znovu založit, případně se snažit připravit je na dosetí poškozených ploch. 

Řez ovocných stromů

V období mezi únorem a březnem se běžně provádí průklest ovocných stromů. Jedná se hlavně o jádroviny a bobuloviny. Prořezání se týká i keřů. V jarním období dobře poznáte staré větve a po minulé sezóně pročistíte korunu stromu. U řezu pamatujte na dodržení celkového tvaru stromu v závislosti na výšce kmene a druhu stromu. 

Příprava kompostu

Přeházení, prosetí a další příprava kompostu je ideální ještě předtím, než ho bude potřeba aplikovat na záhony. Takto provzdušněný a připravený organický substrát jednoduše zapracujete do prokypřené půdy připravené na osetí a osázení plodinami. 

Výsev rostlin s dlouhou dobou klíčení

V únoru je nutné vysévat i určité druhy trvalek a rostlin s dlouhou dobou klíčení. Zjistěte si, jaká je nejlepší doba pro výsev dané rostliny a podle toho postupujte. Vyséváme například šalvěj, aksamitníky, lobelku a další podobné. 

Ochrana rostlin před škůdci

Na novou sezónu se připravují i škůdci, kteří čekají na první příležitost, aby poškodily vaše rostliny. Pokud se u vašich stromů objevuje strupovitost a během sezóny je trápí mšice, obaleči a ploštice, zahajte chemické postřiky hned ze začátku jara. V souvislosti s těmito chemickými ošetřeními věnujte pozornost i mechanickým poškozením na kůře, které je potřeba ošetřit štěpařským voskem.

Autor: InHaus.czNabídka a registrace pro

Výrobci a obchody
Řemeslníci
Architekti a designeři
E-shopy, affiliate, ppc
Podmínky
Přidat firmu

O nás

Kontakt
Odkazy
Všeobecné podmínky
Soukromí
RSS
N