Posviťme si na SVĚTLO v interiéru
OSVĚTLENÍ alias světelné zdroje
Začnu doporučeními pro interiér. Je dobré mít rozmyšleno ještě před rekonstrukcí, kde všude chcete mít lampy, bodová světla, atmosférové osvětlení například pomocí LED pásků nebo závěsná svítidla, lustr apod. Často se při rekonstrukci stane, že jsou vývody pro osvětlení a potřebné zásuvky jinde, než potřebujeme.
Například pokud jde o vypínače, tak vám všem doporučuji:
- jeden pro zapnutí světelných zdrojů, při kterých uvidíte vše
- různé vypínače pro atmosférová nebo účelová světla
- jeden pro zapnutí všech atmosférových, abyste viděli na cestu, když v noci půjdete třeba pro mléko do lednice nebo si jen uvařit čaj
ŽIVOTNOST žárovky a jak to s ní tedy je? Nejlepší je LED!
Životnost žárovek je udávána na obalech žárovek pomocí hodin svícení. Jenže co to vlastně znamená? A pomůže mi to při výběru? Pomůže vám obrázek:
V průběhu životnosti svítidla se snižuje jeho světelný tok, to znamená, že asi po tisíci hodinách svícení u klasické žárovky je již její podání výkonu osvětlení nižší (jen 30 % z původního podání světla) než při koupi žárovky.
Co je to ten KELVIN?
Barva světla se udává v Kelvinech (K) a to je vlastně teplota chromatičnosti. Díky této hodnotě se vám různé světelné zdroje jeví jako jiné barvy světla. Většinou je tento údaj uvedený na žárovce a je dobré pro jeden účel použít jeden typ osvětlení, např. teplá bílá. Viditelné barevné teploty pro lidské oko jsou asi 800 K – 18000 K.
6000 K – 6500 K vnímáte jako studenou bílou, což použijete pro DENNÍ SVÍCENÍ
4300 K – 4700 K to je neutrální bílá, tolik je třeba v ŠATNĚ nebo na CHODBĚ
2700 K – 3300 K pocitově teplá bílá, která se vám hodí pro RANNÍ A NOČNÍ SVÍCENÍ
Pokud Vás zajímá, na co dalšího myslet před rekonstrukcí a před změnami v interiéru, můžete se inspirovat na této stránce.
VÍTE, ŽE?
- atmosféra pomocí světel je v interiéru drahá? – lepší je použít zrcadla, různé materiály, různě velké předměty a podobně
- světlo se jinak odráží? – od věcí lesklých a matných, úplně jinak zase od skla
- máte dávat pozor na výběr barev v místnostech s večerním světlem? – ranní slunce obsahuje nejvíce ultrafialového záření a naopak večerní vyzdvihne ze všech materiálů červenou barvu!
Nepoužívejte pod jedním stínítkem kombinaci LED žárovky a jiné žárovky! LED žárovku byste neměli přehřívat, protože teploty nad 70°C snižují její životnost. Vyšší teplota může být způsobena koupí levného kusu, špatnou konstrukcí žárovky, ale také nevhodným umístěním.
TEPLO vs. SPOTŘEBA
Určitě všichni víme, že klasická žárovka fakt hodně hřeje. Jenže proč vlastně? Je to tím, že vzhledem k její konstrukci dochází k velké ztrátě tepla. U klasické žárovky jde pouze 6 % ze spotřebované elektrické energie na požadované světlo a neuvěřitelných 94 % je ztrátové teplo! Obrázek níže vám napoví, kolik procent ze žárovky jde na její svícení. Zbytek je bohužel ztrátové teplo.
INDEX PODÁNÍ BAREV alias španělská vesnice?
Je to vlastně schopnost rozlišovat barvy pod určitým osvětlením, udává se v hodnotě Ra a jeho rozmezí je 0 – 100 Ra. Jinými slovy kvalita vyzařování světla. Většinou je na obalu žárovky tato hodnota uvedena a doporučení říkají koupit, pokud je to 80 Ra a více.
Více o výpočtech osvětlení pro různé místnosti podle účelu a mnoho dalšího čekejte v článcích nebo v připravovaném ebooku na téma OSVĚTLENÍ .
A na ZÁVĚR pro mnohé překvapení
U klasické žárovky a halogenů dochází při každém zapnutí k proudovému a tepelnému rázu vlákna, který sice snižuje jejich životnost, ale jen zanedbatelnou měrou.
NAOPAK časté zapínání negativně ovlivňuje životnost úsporné žárovky! LED svítidlům časté zapínání ani vypínání v principu nijak nevadí.
A prosím vás, KUPUJTE KVALITNÍ SVÍTIDLA od renomovaných výrobců
= záruka kvality
= nepřehřívají se
= životnost udaná na obalu je pravdivá
Autor: Šárka Beranová