Proč zateplit dům? Snížíte náklady a prodloužíte životnost

Zvyšující se ceny za energie stále více lidí nutí k hledání řešení, jak co nejvíce ušetřit. Zateplení domu je tím nejmoudřejším rozhodnutím. Jedná se o investici, která se velmi brzo vrátí a majitelé domů v pozdějších letech výrazně ušetří. Proč se pustit do zateplení, o tom vás přesvědčíme v našem článku.

 

 • snížení nákladů za vytápění
 • bezpečná a návratná investice
 • prodloužení životnosti stavby
 • estetický povrch fasády
 • odstranění tepelných mostů a plísní
 • kratší topná sezóna
 • zmenšení zdroje vytápění
 • ochrana životního prostředí

 

Zateplení v číslech

Zateplení domu neobsahuje pouze zateplení fasády, ale je také potřeba zvážit a propočítat, zda se také nevyplatí zateplení podkroví, střechy  a podlahy. Všemi těmito místy totiž může docházet k únikům tepla. Pro lepší představu necháme hovořit čísla.

 

Stavebními konstrukcemi uniká:

 • střechou 30 %
 • fasádou 30 %
 • okna a dveře 16 - 25 %
 • větráním 35 %
 • podlaha 10 %

Z čísel jasně vypovídá, že pouhé zateplení fasády nestačí, zabírá pouze 30 % z celkových ztrát. Proto pokud se rozhodujete pro zateplení, využijte toho, že bude postavené lešení a dům bude v omezené provozu a zrealizujte vše potřebné.

Pozor na špatný výběr a realizaci

Zateplování fasády sice odkáže ušetřit spoustu peněz, ale je potřeba, aby byl vybraný správný materiál, postup a realizace splňovala všechny náležitosti. Velmi často dochází k neodbornému složení zateplovacího systému a volbou špatné tloušťky a druhu izolace. Vše pak završí neodborná pokládka a zateplení se může minout účinku.

 

Prodloužíte životnost stavby

Díky zateplení fasády zajistíte ochranu nosných konstrukcí domu a zabráníte tak pronikání povětrnostních vlivů do konstrukce, které by vedlo k její destrukci. Povětrnostní vlivy působí nejvíce na panelové domy. 

Dochází ke korozi, objevují se mrazové trhliny v obvodovém plášti, do panelů začne zatýkat, profukovat mezi rámem a panelem. Také se objeví pocit chladných stěn, v létě se panel začne přehřívat.

 

Dům bude jako nový a moderní

Dům nejen, že bude chráněný před povětrnostními vlivy, ale také se výrazně zlepší jeho estetická stránka. Na izolant se aplikuje pastovitá vodoodpudivá omítka, která je probarvená. Je možné ji tónovat do mnoha odstínů.

Pastovitá omítka se vyrábí v různých strukturách a zrnitostech. Velmi oblíbená se na povrchovou úpravu zateplovacích systémů staly fasádní obkladové pásky. Ty si zachovávají svůj vzhled, neblednou, mají dlouhou životnost a jsou nenáročné na údržbu.

 

Zmenšení topného zdroje

Díky zateplení fasády a výměně oken a dveří se výrazně sníží energetická náročnost domu. Proto starý topný zdroj může způsobovat přetápění vnitřních prostor, což je zbytečné a není to dobré pro obyvatele.

Proto je dobré investovat také do nového topného zdroje. Ten bude mít menší energetickou náročnost a je možné ho jednoduše a lépe regulovat. Nový energetický zdroj si díky levnějším provozním nákladům na sebe velmi rychle vydělá.

 

Myslete na životní prostředí

Jak souvisí zateplení domu s ochranou životního prostředí? Jednoduše. Snižováním energetické náročnosti budovy se snižuje emise skleníkových plynů - CO2 a tím se zmenšuje výskyt kyselých dešťů.

Autor: InHaus.czNabídka a registrace pro

Výrobci a obchody
Řemeslníci
Architekti a designeři
E-shopy, affiliate, ppc
Podmínky
Přidat firmu

O nás

Kontakt
Odkazy
Všeobecné podmínky
Soukromí
RSS
N