Postup při zateplení fasády

Zateplení fasády je nejčastějším krokem, jak zabránit unikům tepla a snížit tak náklady na vytápění. Ze stejného důvodu se zatepluje střecha, podlahy a volí se výměna oken a dveří, které jsou těsnější  a nepropustí teplo. Zajímá vás, jak probíhá zateplení fasády, pak si přečtěte realizací v několika krocích.

Zbavte se tepelných mostů

Za všechno mohou tepelné mosty, kvůli nim z budovy uniká teplo a nám se tak neustále zvyšují účty za vytápění. Zbavte se jich jednou pro vždy. Zateplení domu je investicí, která se vám vrátí. A když bude lešení kolem vašeho domu, spojte to s výměnou starých oken a dveří, ušetříte ještě více.

 

Pěkně krok za krokem

Nejoblíbenějším a také nejrozšířenějším typem zateplování je kontaktní zateplovací systém. Je poměrně jednoduchý na instalaci a hodí se na většinu budov. Není dobré ho použít na budovy s vysokou vlhkostí, na ty je lepší odvětrávaná fasáda, která vytvoří mezeru mezi izolantem a podkladem, který tak nebude vlhnout.

 

1.dokonale připravený podklad

Na úplném začátku musíte dokonale připravit podklad, na který budete aplikovat tepelný izolant. Ohlídejte si, aby byl podklad:

  • suchý
  • pevný
  • zbavený nečistot a mastnost

Dále je potřeba ho zbavit veškerých fasádních prvků, které se jednoduše odmontují, aby se dali opět znova použít, pokud budou v hrozném stavu, rozhodně se vyplatí je vyměnit. Mezi fasádní prvky patří hromosvody, světla, odvětrávací mřížka, parapety.

Připevnění zakládacího profilu

Po důkladné přípravě podkladu přichází na řadu montáž zakládacího profilu. Ten se připevní kolem celého obvodu domu, nebo všude tam, kde bude izolace. K připevnění se nejčastěji využívají PVC spojky profilů, natloukací hmoždinky a vyrovnávací podložky.

 

Aplikace fasádní izolace

Nejdůležitější a také nejnáročnějším krokem zateplení fasády je nelepení fasádní izolace. Nejčastěji se používá polystyren a v současné době šedý fasádní EPS, který má lepší vlastnosti, než ten klasický bílý.

Při nalepování se lepidlo nanáší na zadní stranu izolační desky a vytvoří se 5 cm široký rámeček kolem okraje fasádní desky a lepidlem se ještě vytvoří tři terče do plochy desky ( když ve třetině desky). U izolantu minerální vata počítejte s vyšší nasákavostí.

Desky vždy lepte odspodu nahoru a od zakládací lišty ve vodorovných řadách. Nejjednodušší je s představit cihlovou zeď, tak přesně takhle by měla vypadat výsledná zateplená střecha.

U stavebních otvorů jako jsou okna, dveře, garáž nebo balkon, se postupuje do tvaru L. Důležité je, aby v rozích nevznikla žádná spára.

 

Kotvení izolační desky

Na kotvení izolantu budete potřebovat vhodné talířové hmoždinky. Ty se rozdělují podle typu podkladu. 

  • A - beton, kámen
  • B - plná cihla
  • C- děrované cihly
  • D - lehčený beton
  • E – pórobeton

 

Na každý metr čtverečná jsou potřeba 4 hmoždinky, ideálně však 6. Hmoždinky zajišťují stálý přítlak izolačních desek a také zabrání zvedání desek od podkladu. Díky talířovým hmoždinkám také nebudou desky putovat do stran nebo nahoru a dolu.

 

Krycí stěrka a výztužná tkanina

Pokud jste nalepili a připevnili všechny desky, přichází na řadu přebroušení celé plochy, aby vznikla dokonale rovná plocha. Na tu se pak přenese stěrková hmota v tloušťce 2 - 5 mm. Stěrka se nanáší obráceně než se aplikovali desky, tedy odshora dolů.

DO stěrkové tkaniny se pak musí vtlačit armovací tkanina, známá jako perlinka. Musí se zatlačit tak hluboko, aby z byla zakrytá stěrkovou hmotou. V místech, kde se potkají dvě perlinky nesmí vzniknout mezera, ale musí se překrývat.

 

Penetrační nátěr

Penetrace se nanáší na dokonale vyschlou krycí stěrku. Aplikace se provádí válečkem nebo štětcem a je to poslední nátěr před finální omítkou. Je dobré, když bude penetrace probarvená odstínem fasádní omítky, barva fasády pak bude sytější. Nechte důkladně vyschnout.

 

A jsme ve finále

Posledním krokem je nanesení finální omítky, fasádní omítky. Ta se prodává ve nejrůznějších odstínech a je jen na vás jaký si zvolíte. Aplikace není nijak složitá, stačí ji míchadlem promíchat. Pokud jste manuálně zručný a máte nějaké zkušenosti, zvládnete to sami.

 

Za poskytnuté informace děkujeme IVPS - stavební firma Praha.

Autor: InHaus.czNabídka a registrace pro

Výrobci a obchody
Řemeslníci
Architekti a designeři
E-shopy, affiliate, ppc
Podmínky
Přidat firmu

O nás

Kontakt
Odkazy
Všeobecné podmínky
Soukromí
RSS
N