claro. TIPY 1. Obývací pokoje a pracovní kouty

Rozmístění světel nemusí být tak jednoznačnou záležitostí jak se zdá. Špatným rozmístěním zdrojů světla si můžete způsobit i zdravotní potíže, naopak při správném a promyšleném zónování a intenzitě jednotlivých kusů osvětlení nejen, že těmto potížím předejdete, ale vykouzlíte z vašeho domova i opticky příjemný prostor.

Myslet na svítidla až jako na poslední věc při zařizování interiéru je velká chyba. Při úplně novém projektu doporučujeme konzultaci s elektrikářem, který vám poradí jaké rozvody a kolik zásuvek bude potřeba pro konkrétní zdroje světla. Vyhnete se tak ošemetným situacím, kdy zjistíte, že u nočního stolku nemáte zásuvku na lampu. Pokud už však jdete „do hotového“, či jen plánujete menší facelift interiéru, je vhodné si všem předem rozkreslit a naplánovat. Centrální svítidlo v jedné místnosti nestačí a my vám poradíme, jak si pomocí světel zpříjemnit život a bydlení. V dnešní nabídce naleznete mnoho svítidel, ať už stropních, nástěnných, stojacích, čtecích lamp, či dekoračních, s různou pohyblivostí i intenzitou světla. Nebojte se proto využít tohoto širokého sortimentu a s pomocí pár triků si vytvořte optimální a zdravé prostředí. Pro lepší orientaci si vysvětlíme základní pravidla po jednotlivých místnostech.

Obývací pokoj

                Obývací pokoj, jakožto nejvíc reprezentativní část vašeho domova si zaslouží asi nejvíc pozornosti. Dle plochy místnosti je samozřejmostí jedno (či více) centrální svítidlo, můžete využít i svítidla s pohyblivými rameny či otáčivými bodovkami. Oblíbeným zlozvykem lidí je sledování televize v úplné tmě. Atmosféra jako v kině vám však poškozuje zrak a může vyvolat i bolesti hlavy, proto doporučujeme snížit kontrast mezi jasem z televize a tmou tlumeným světlem, které můžete zajistit například pomocí stojací lampy, či zdrojem světla umístěného za televizí. Pro čtenáře je pak vhodná právě stojací lampa samotná či s nastavitelnou lampičkou. Vždy bychom měli brát ohled na to, aby se nám toto doplňkové světlo neodráželo v obrazovce televize. Podle potřeby pak můžeme v obývacím pokoji umístit světla dekorativní, tedy pro osvětlení obrazů, plastik, nebo i květin. Pro zjednodušení výběru dnes výrobci vytvářejí celé kolekce svítidel, dobře využitelné právě pro obývací pokoje.

Pracovní kout

                Ať už máte pro pracovní stůl místo v obývacím pokoji či máte samostatnou pracovnu, deska stolu a její správné osvětlení vám dokáže práci ulehčit a zpříjemnit. Jednak doporučujeme využití denního světla, které je vůbec nejpřirozenější a nejzdravější, avšak po večerech si musíme dopomoci kvalitní lampou. Kvalita by zde měla hrát prim, doporučujeme na stolní lampě nešetřit. Samozřejmostí by měla být její pohyblivost a kvalitní žárovka s teplým podtónem. Lampu umístíme tak aby nestínila při psaní ruce, tedy pravákům zleva a naopak. Samotné světlo by pak nemělo oslňovat, žárovka by tedy měla být částečně krytá s výškou maximálně do úrovně očí. To už si však každý nastaví intuitivně sám.

Autor: claro.Nabídka a registrace pro

Výrobci a obchody
Řemeslníci
Architekti a designeři
E-shopy, affiliate, ppc
Podmínky
Přidat firmu

O nás

Kontakt
Odkazy
Všeobecné podmínky
Partnerská spolupráce (affiliate)
RSS
N