Jak se pěstuje ve skleníku
Jaro se pomalu ale jistě blíží a s tím nadchází i čas pro všechny zahrádkáře a milovníky domácího pěstování zeleniny nebo okrasných rostlin.
V minulém článku jsme si vysvětlili, jak vybrat skleník a nyní se dostaneme přímo k samotnému pěstování rostlin v něm.
SUBSTRÁT
Jaký substrát (hnojivo) použijete, taková bude i Vaše úroda. Pokud použijete správný substrát, zvýšíte tak i objem plodin při sklizni. Kvalitním a levným řešením, jak si připravit vhodný substrát, může být i domácí kompost. Při jeho přípravě dejte pozor, aby neobsahoval žádné zdraví škodlivé látky, jako je například plíseň, různé shnilé potraviny, škůdci apod.
ZÁLIVKA
Především zjara si dejte pozor, aby zálivka nebyla příliš častá. V chladném počasí a chladném skleníku totiž půda nestačí vyschnout a hrozí tak riziko uhnití a plísní, protože čerstvě vyseté rostliny ještě nedokáží vstřebat veškerou vláhu. V případě, že není teplé ani slunečné počasí, doporučuje se zálivku na den – dva vynechat, aby půda měla dostatek času na vyschnutí. Ideální je provádět zálivku ráno nebo večer. Dobrému proniknutí vody do půdy pomůžete i mírnou okopávkou rostlin, voda nebude stékat po pevném, udusaném povrchu, ale dostane se přímo ke kořínkům.
VĚTRÁNÍ VE SKLENÍKU
Větrání je další důležitou činností při pěstování rostlin ve skleníku. Nejenže „vyměníte“ vzduch a bude se Vám v něm lépe dýchat, ale také zamezíte šíření plísní a hub, které z vysoké vlhkosti ve skleníku vznikají. Dejte ale pozor, aby se větrání nezměnilo v průvan – ten rostlinám škodí. Větrat se doporučuje ihned po zálivce (pokud kropíte celé rostliny).
UMÍSTĚNÍ SKLENÍKU
Skleník by měl být postaven na místě, kde je dostatečný přísun světla a také tepla. To znamená, aby stěny skleníku byly schopné propustit co nejvíce slunečního svitu, ale také aby udržely teplo, které do něho vchází – bude lépe probíhat fotosyntéza.
PŘÍSLUŠENSTVÍ KE SKLENÍKU
Aby byla práce ve skleníku co nejpříjemnější a nejjednodušší, doporučujeme si dokoupit příslušenství ke skleníkům, jako je například automatický otvírač okna, který funguje na principu hydrauliky – čím vyšší teplota, tím více se vytahuje píst otvírače a větrání tak probíhá automaticky. Dále si můžete přikoupit různé police a regály jak na samotné rostliny, tak na pomůcky, které při pěstování používáte. Jako další vychytávkou je rozhodně půdní teploměr, který zapíchnete do země, a po chvilce se Vám na displeji objeví naměřená teplota.
Autor: InHaus.cz