Jak ušít látkové prostírání na stůl
Vlastní prostírání na jídelní stůl má proti nabídce z obchodů jednu výhodu – bude přesně podle vašich představ. Stačí si vybrat vhodnou látku, zvolit tvar a sednout k šicímu stroji. A klidně si ušijete perfektní prostírání i na zcela atypický stůl po babičce.
Jaké druhy prostírání známe
Prostírání na jídelní stůl může být čistě dekorativní, nebo i ryze praktické, případně kombinuje obě funkce. Mezi prostírání tak řadíme jak ubrousky pro jednotlivé strávníky, tak i podložky a stolní rohože chránící povrch stolu před horkými nádobami. Součástí prostírání na stůl mohou být i běhouny na stůl, menší ubrusy doplňující hlavní ubrus apod.
Prvky pro jednotlivé strávníky by se neměly vzájemně překrývat. Jde o to, aby pohodlí jednoho hosta neomezovalo jeho sousedy. Berte to proto v potaz při výběru vhodných rozměrů.
I na slavnostní tabuli platí pravidlo, že méně je někdy více. Barvy by měly ladit s hlavním ubrusem a zároveň se hodit k ostatním prvkům v interiéru i k nádobí. Pokud dáváte přednost veselým a výrazným vzorům, ty jsou vhodné spíše na prostírání bez ubrusu. Pamatujte, že barevnost a tvarovou pestrost dodají stolu také květiny a dekorace.
Prostírání podle materiálu
I když se běžně můžete setkat s prostíráním z korku, plastu a klidně i z papíru, v tomto článku se budeme věnovat šití prostírání, tedy textilním materiálům.
Pokud chcete prostírání používat opakovaně, zvolte si materiál, který lze snadno udržovat a prát. Nejvhodnější je bavlněné plátno, ale existují i dekorační varianty, třeba bavlněná imitace lnu s dekorativním potiskem. Bavlna je skvělá, ale než se dáte do šití, vždy si ji předem vyperte a vysrážejte. Prostírání se dá ušít také z čistého lnu, nebo umělých materiálů, například z polyesteru, nebo různých směsí bavlny a umělých vláken. Záleží vždy na osobním vkusu a preferencích.
Přírodní materiály jsou věčné, ale dost se mačkají. Umělé se lehce udržují, ale ne každému je syntetické prostírání příjemné a je také obvykle méně savé. Pokud máte navíc rádi stoly osvětlené pravými svíčkami, tedy otevřeným ohněm, preferujte přírodní látky před umělými. Syntetické materiály jsou totiž mnohem hořlavější.
Prostírání podle tvaru a účelu
Jídelní prostírání může být čtvercové, obdélníkové, kruhové i oválné. Sice existují určitá doporučení, jaké prostírání se hodí k určitému typu stolu, ale těch se můžete, ale taky nemusíte držet. Pro čtyřhranný stůl se doporučuje např. prostírání podlouhlé (obdélník, ovál), na kruhové a oválné stoly se zase doporučuje kruhové prostírání.
Čím silnější je prostírání pod talíř, tím více tepelně chrání stůl. Pokud třeba v kuchyni servírujete pravidelně horkou polévku a nechcete poškodit dřevěný stůl, zvyšte vrstvu netkané textilie nebo jiné výplně a prostírání prošijte po celé ploše, třeba do tvaru čtverců. Originální a nápadité prostírání vám tak může pomoci zútulnit i menší kuchyňský prostor a také prodloužit životnost stolu.
Jednoduché látkové prostírání – jak ho ušít krok za krokem
Pokud šijete jídelní prostírání poprvé, vyzkoušejte raději něco jednoduchého. Například čtvercové ubrousky z jedné vrstvy a obdélníkové prostírání ze tří vrstev materiálu s lemy. Krajní vrstvy mohou být buď ze stejného materiálu, nebo ze dvou různých. Mezi nimi bývá vlizelín.
Co všechno budete potřebovat
Pro ušití jednoduchého prostírání budete potřebovat vhodnou velikost látky (podle plánovaného poštu kusů prostírání), případně látek, pokud budete šít ze dvou druhů látky. Dále nažehlovací vlizelín (nebo jinou netkanou textilii či jiný výztuhový materiál), barevně ladící nitě, nůžky, krejčovskou křídu a metr, pravítko, špendlíky, případně i kolíčky, a samozřejmě šicí stroj.
Postup šití pro látkový ubrousek
- Nastříhejte si požadované množství čtverců o rozměrech 50 × 50 cm. Čtverce si namalujte křídou a opatrně nastříhejte nůžkami.
- Odměřte si od kraje 2 a 4 cm na všech stranách a spojte linkami. V rozích vám vznikne čtverec, na kterém vyznačte diagonálu. Podle ní pak rohy sestřihněte a vzniklou krátkou úsečku ohněte tak, aby se dotýkala vzdálenější nakreslené čáry. Stejně postupujte u dalších rohů, abyste získaly látkový čtverec se zkosenými rohy.
- Pokud měříte a ohýbáte přesně, sednou vám do nich ohnuté lemy perfektně. Postupně ohýbejte stranu o 2 cm, tedy podél linky blíže okraji látky, a pak znovu k druhé lince. Ohnutý lem si zajistěte kolíčky a opět stejně postupujte i u dalších stran ubrousku. V rozích se vám šikmé okraje sousedících lemů složí k sobě, drobné nepřesnosti případně dolaďte ručně, aby vše dokonale sedělo.
- Lemy sešpendlete a pak prošijte na vnitřním okraji. A ubrousek je hotov. Stačí jich ušít dalších pár.
Postup šití pro látkové prostírání
- Nastříhejte si požadované množství obdélníků o rozměrech 45 × 33 cm ze všech materiálů. Můžete si samozřejmě zvolit i jiné rozměry podle velikosti stolu. Na každé prostírání budete potřebovat dva obdélníky látky a jeden obdélník výplně. Obdélníky si namalujte křídou a opatrně nastříhejte nůžkami.
- Na rub vrchního obdélníku nažehlete obdélník z vlizelínu.
- Vrchní a spodní kus látky položte lícovou stranou k sobě a prošijte asi 1 cm od okraje po všech stranách, jen vynechejte pár centimetrů na protažení ruky.
- Nad prošitou linkou opatrně sestřihněte rohy.
- Sešité obdélníky otočte do lícové strany, srovnejte rohy pravítkem nebo nůžkami a okraje sežehlete.
- Pak ručně zašijte zbylou část skrytým stehem.
- Nakonec celé prostírání na okraji prošijte. Jak daleko, to je na vás, optimální je asi 1,5 cm. A máte krásné prostírání s lemem. Zbývá jich stejně ušít ještě pár do plánovaného počtu kusů.
Na co si dát pozor
Při střihání látky pozor na pravé úhly. Některé látky jdou trhnout po nastřižení po nitce, takže je řez rovný, ale jiné musíte stříhat nůžkami. Udělejte si čáru křídou a střihejte podél ní. Obdélníky změřte, aby byly všechny stejné.
Když se vám nepovede šev ušít rovně, raději ho vypárejte a ušijte opatrně znovu. Chyba by byla na ubrousku příliš vidět. Pozor také, aby se látka nekroutila. Po jednotlivých krocích vždy látku urovnejte ještě s nití. Můžete švy také opatrně vyžehlit.
A nakonec jeden tip. Nejste právě talent na šití, nebo vám postup přijde zbytečně komplikovaný? Krásná prostírání na stůl si můžete koupit i ušitá na míru. Někdy je lepší netrápit se tím, co nám nejde, ale raději věnovat čas tomu, co nás baví.
Autor: InHaus.cz