Jakými způsoby lze provést sanaci vlhkého zdiva?
Je-li zdivo narušeno nadměrnou vlhkostí, je třeba začít se zabývat jeho sanací. Sanace sestává z řady účinných hydroizolačních, stavebních a vysušovacích postupů, jejichž cílem je snížení vlhkosti ve zdivu. Díky tomu se zvýší tepelně-izolační vlastnosti konstrukce domu, což vede ke snížení nákladů za vytápění.
Co patří mezi nejpoužívanější metody?
Sanace vlhkého zdiva se provádí na základě pečlivé analýzy, kdy se odhalí příčina vlhkosti. Viníky mohou být chybějící či špatně provedená hydroizolace, nefungující dešťové svody, zatékání do domu apod. V důsledku toho objevujeme na zdech mokré nebo vlhké fleky, plíseň, odlupující se omítku. Sanačními metodami jsou mechanické podřezání zdiva speciální řetězovou pilou, chemická injektáž aplikující se do vyvrtaných otvorů ve zdivu a elektroosmóza neboli elektro-fyzikální metoda spočívající ve vkládání elektrod do konstrukce domu.
Sanační omítky jako dodatečné opatření
Pomyslnou pojistkou, která se používá v kombinaci s jednou ze jmenovaných sanačních metod, jsou sanační omítky. Díky speciální omítkové směsi, jež je paropropustná a disponuje značnou pórovitostí, je vlhkost efektivně ze zdi odváděna. Nesetkáme se tak se solnými výkvěty, které značí o vzlínání vody a srážení solí v ní. K dostání jsou různé typy sanačních omítek, které se aplikují jak v interiéru, tak v exteriéru. Jsou namíchány ze směsi portlandského cementu, klasického i odlehčeného plniva, vápna, a hlavně hydrofobizujících přísad potlačujících nasákavost. Obsažená polypropylenová vlákna prodlužují trvanlivost omítky.
Silikátové nátěry a penetrace
Účinnost sanačních omítek lze podpořit dalšími přípravky, jimiž jsou silikátové nátěry zpevňující porézní povrchy. Dále se používají jednosložkové vodou ředitelné penetrační nátěry na bázi silikon-akrylátové pryskyřice vhodné k penetraci fasády. Osvědčil se též difúzní eliminátor solí pro dodatečnou izolaci sklepu proti půdní vlhkosti.
Autor: InHaus.cz