Drcené dřevo: Udělejte z odpadu poklad vaší zahrady
Práce na zahradě se neodmyslitelně řídí aktuálním ročním obdobím. Ať už pěstujete ovoce a zeleninu nebo holdujete spíše okrasným rostlinám, v každém případě se musíte držet určitého rozvrhu, který nám připravila matka příroda. To se týká také stříhání stromků.
foto: pixabay
Samotná činnost není nijak náročná, a tak ji můžete mít za jedno odpoledne hotovou. Jenže co pak s odpadem? Máme pro vás pár tipů, jak si nepřidělávat starosti, ale naopak radosti!
Kdy je správné období pro stříhání stromků?
Tato činnost závisí na druhu stromu i na našem vlastním záměru. Obecně ale platí, že listnaté stromy a keře je vhodné stříhat především na jaře, na podzim je pak vhodné postarat se o některé jehličnany.
U mladých stromků se doporučuje pravidelný zástřih, díky kterému dochází k zahušťování větví a také posílení kořenů i kmenů. U starých stromů se vyplatí sledovat především stav větví, a pokud se vám nějaká zdá nemocná nebo mrtvá, pak je potřeba ji už jen v rámci bezpečnosti také odstranit.
Pokud se staráte o okrasnou zahradu a pěstujete bonsaje či jiné tvarované stromy, pak platí, že tvarování a stříhání můžete provádět dle potřeby, většinou se ale doporučuje období před začátkem jara.
Všechny tyto činnosti sice končí upraveným stromem, ale zároveň se vám na zahradě nakupí hromada větví a dřeva. Jak se ho zbavit? Doporučujeme ho rozmělnit pomocí štěpkovače neboli drtiče dřeva. Pokud nemáte vlastní, tak vám kvalitní štěpkovač půjčovna poskytne na potřebnou dobu, abyste mohli vše zpracovat.
Drcené dřevo má mnoho využití
Ještě zbývá vyřešit jednu otázku. Co udělat s nadrceným dřevem? Pokud se rozhodnete drcené dřevo vyhodit, uděláte velkou chybu. Můžete jej totiž snadno využít v různých koutech zahrady.
Snadno jej můžete využít jako mulč. To je ochranná vrstva, která se pokládá kolem rostlin a na záhony. Pomáhá udržet správnou vlhkost půdy, zamezuje růstu plevele a v chladných měsících má izolační schopnost, takže chrání kořeny před chladem. Jen dávejte pozor na to, aby půda měla dostatek dusíku, o který ji může drcené dřevo ochuzovat. Proto se při mulčování doporučuje používat hnojivo bohaté na dusík.
Díky tomu, že takový povrch zabraňuje růstu plevele nebo jiných nechtěných rostlin, můžete dřevěnou drť využít také na vytvoření přírodních cestiček. Omezíte tak betonové plochy na vaší zahradě a zároveň zlepšíte její odvodnění.
Drcenému dřevu nelze upřít ani jeho dekorativní schopnost. Příjemná vůně a různé odstíny hnědé barvy přirozeně doplní jakýkoliv okrasný záhon. Můžete z něho vytvořit hranici kolem záhonů, podklad pod sošky nebo jiné ozdoby. Dřevěná drť vám pomůže také v boji proti erozi. To oceníte především v případě, že máte kaskádovitou zahradu nebo svah.
Pokud vám i po těchto úkonech zbyde více drceného dřeva, pro které již nedokážete najít využití, pak jej ani v tuto chvíli nedoporučujeme vyhodit do hnědé popelnice. Místo toho jej dejte na kompost. Zlepší jeho strukturu a pomůže s rozkladem organického materiálu.
A pokud patříte mezi fanoušky fauny, pak můžete suchou dřevěnou drť použít do ohrad i do terárií. Pro jistotu se ale nejdřív ujistěte, že nejde o dřeviny, které by mohly vašim zvířatům ublížit. V některých případech se drcené dřevo používá jako palivo pro kotle na biomasu nebo pro vytápění.
Drcené dřevo tedy nemusíte vnímat jako nechtěný odpad po stříhání stromků. Ve chvíli, kdy si uvědomíte jeho potenciál, se budete na zastřihování stromků přímo těšit!
Autor: InHaus.cz