Tipy na regulaci vlhkosti a kvality vzduchu v domácnosti
Trápí vás studený interiér a příliš vysoká vlhkost vzduchu, kvůli níž se objevují na stěnách plísně? Nejste zdaleka sami. Naštěstí existují efektivní řešení tohoto problému. Přinášíme několik příkladů.
Základem je vždy větrání
Je samozřejmě těžké otevřít okna ve chvíli, kdy vás doma trápí chlad. Jenže když okna několik dní neotevřete, vlhkost vzduchu nezadržitelně roste a jeho kvalita naopak nepřijatelně klesá. Proto byste měli i v období chladných dnů od podzimu do jara pravidelně větrat. Otevřete co nejvíce oken na 5 až 10 minut dvakrát denně. Tím docílíte minimalizace úniku tepla a přitom kompletně vyměníte vzduch v interiéru, což pomůže držet vlhkost pod kontrolou.
Vsaďte na zateplení
Je-li to možné, stavbu zateplete. Právě zateplení je jedním z nejlepších způsobů, jak bojovat s chladem v interiéru. Nebojte se toho, že po zateplení budou zdi vlhnout ještě více. Pomůže již zmíněné pravidelné intenzivní větrání. Pokud navíc bude izolace dostatečně silná, zdi nebudou ani v zimě chladnout natolik, aby se na nich voda srážela.
Druhou variantou je termoizolační barva, jejíž použití vede k podobnému výsledku jako zateplení fasády. Nanášet ji ale můžete i v interiéru. V takovém případě přímo pomáhá zamezit srážení vody na stěně místnosti a řeší tím nepříjemný problém s vlhnutím a plísněmi. Nabídku termoizolačních nátěrů vhodných pro domácnost najdete na webu AlphaCzech.
Povolejte moderní technologie
Jestliže větrání nebo zateplení není pro vás, zkuste situaci „přebít“ silou. V první řadě můžete pořídit výkonné přímotopy, pomocí nichž i chladný interiér vytopíte na pokojovou teplotu o několik stupňů vyšší.
Druhou cestou je koupě odvlhčovače. Jde o elektrický spotřebič, který snižuje vlhkost vzduchu. Vysrážená vlhkost se hromadí v nádobě uvnitř přístroje, odkud ji jednoduše vylijete.
Autor: InHaus.cz