Z čeho se vlastně skládá fotovoltaika?
Zájem o fotovoltaické elektrárny v posledních letech roste více, než mohl kdo předpokládat. Důvodem jsou pochopitelně zejména navyšující se ceny energií. I přes počáteční investici do fotovoltaiky brzy začnete šetřit – třeba desetitisíce ročně.
Nehledě na to, že fotovoltaika pomáhá šetřit také životní prostředí. Informace o nemožnosti recyklace panelů a velkém zatížení přírody je zcela mylná, panely jsou tvořeny především sklem a hliníkem, což jsou běžně recyklované materiály. A co dalšího jste ještě nevěděli?
Fotovoltaika by se neměla instalovat podomácku, pokud nejste na slovo vzatý odborník. Přesto není na škodu vědět, z čeho všeho se vlastně skládá.
Solární panely aneb nejviditelnější část
Základní součástí fotovoltaické elektrárny jsou samozřejmě solární panely. Ty, umístěné na střeše, ale klidně i na zemi, zachycují energii ze slunečního záření a díky fotoelektrickému jevu ji převádí na elektrickou energii. V českých podmínkách dopadne na metr čtvereční asi 1 000 kWh energie za rok, panely ji dokáží zachytit s účinností kolem 20 %.
Elektřina putuje skrz měnič do rozvaděče
Z panelů míří elektřina do svodiče, který funguje jako přepěťová ochrana, a následně měniče napětí. Tam se stejnosměrný proud získaný ze solárních panelů mění na střídavý. Dále už tedy nic nebrání jeho přímému využití. Elektřina míří do rozvaděče pro fotovoltaiku a odtud přímo do spotřebičů.
Běžně se zařazuje akumulátor
Zcela běžně se do fotovoltaického systému zařazuje také akumulátor, nebo více akumulátorů, jež umí uchovat energii pro pozdější využití. Před něj se zapojují ještě regulátory pro solární a fotovoltaické systémy. Jejich úkolem je chránit akumulátor před nadměrným nabitím a hlubokým vybitím, které by mu uškodilo. Tím se prodlužuje životnost akumulátoru. Alternativou k regulátoru je pak hybridní měnič, jenž dokáže úlohu regulátoru nahradit.
Fotovoltaické panely se na střechách vyloženě množí, to je více než jasný důkaz toho, že se skutečně vyplatí. Uvažujete o nich i vy?
Autor: InHaus.cz