Venkovní rolety a žaluzie čím dál častěji nahrazují ty vnitřní. Proč?
Minulému desetiletí vládly vnitřní žaluzie a záclony, standardem posledních let se však stává venkovní stínění. Ačkoliv jsou pořizovací náklady vyšší, dnes už je venkovní stínění téměř standardem a vnitřní se používá jako designový doplněk. Zjistěte, proč jsou venkovní žaluzie a rolety častější volbou a kdy můžete stínění kombinovat.
Venkovní stínění se dlouhodobě vyplatí
Pořizovací cena venkovního stínění je sice vyšší, ale investice se vám časem vrátí. V létě místnost ochladí až o 10 °C, takže výrazně snižuje provozní náklady na klimatizaci. A v zimě zase chrání okna před mrazem a prudkým větrem, takže ušetříte za vytápění. Na venkovní stínění navíc můžete čerpat dotaci, která vám část nákladů pokryje. Venkovní stínění je navíc vyráběné z odolných materiálů a vydrží vám tak i desítky let.
Na výběr máte z několika typů stínění a podle toho, jaký typ stínění si vyberete, můžete dům částečně nebo úplně zatemnit.
V případě venkovních žaluzií můžete naklápěním lamel jednoduše regulovat množství světla v interiéru. Venkovní žaluzie sice nevytvoří dokonalou tmu, místnost ale zatemní a tím znatelně sníží teplotu.
Podobně jsou na tom screenové rolety, které podle typu látky místnost částečně nebo dokonale zastíní. U architektů jsou stále oblíbenější kvůli minimalistickému designu.
Vnitřní stínění je levnější, ale neochladí
Vnitřní stínění je výrazně levnější, a proto ho najdete většinou v nájemním bydlení nebo na místech, kam venkovní stínění nejde nainstalovat, například v technických místnostech, kde pro jejich instalaci často není dostatek místa. Pokud se pořízení venkovního stínění nevyplatí, je instalace vnitřních rolet nebo závěsů lepší řešení, než nechat okna úplně holá.
Například závěsy nebo plissé rolety mohou být designové a interiér příjemně zútulní, ve většině případů však moc nezastíní a teplotu v interiéru nesníží. Další velkou slabinou vnitřního stínění jsou plastové komponenty, které se rychlejii opotřebují a snižují tak jeho celkovou životnost.
Pokud to situace dovolí, časem můžete pořídit venkovní žaluzie nebo rolety a s vnitřním stíněním je jednoduše zkombinovat.
S venkovními žaluziemi dobře zkombinujete:
- záclony,
- závěsy
- nebo plisé.
Venkovní stínění se udržuje jednodušeji
Další velkou výhodou venkovního stínění je poměrně jednoduchá údržba. Předokenní žaluzie nebo screenové rolety stačí dvakrát do roka stáhnout a umýt vodou se saponátem. Aby na nich nebyly tolik vidět nečistoty, můžete sáhnout po speciálních úpravách povrchů lamel nebo šedých odstínech látky.
Vnitřní stínění na druhé straně vyžaduje častější údržbu, protože usazený prach více bije do očí a při častém vytahování a stahování víří po místnosti. Pokud máte vnitřní závěsy nebo záclony, při každém praní je musíte sundat a zase nasadit. Nejpracnější je pak čištění vnitřních žaluzií, jejichž drobnější lamely vyžadují více času a pečlivosti na umytí.
Autor: InHaus.cz