Nejčastější pohromy v domácnosti: Co můžete dělat, abyste jim předešli?
Nehody a katastrofy se nestávají jen na dobrodružných výpravách, potkat vás totiž mohou i ve vašem bytě. Nejčastěji jsou spojené s únikem vody, požárem nebo odcizením a zničením majetku. Jak se jim bránit? A co dělat, když takový problém nastane?
Únik vody je na vině nejčastěji
Podle údajů pojišťoven způsobí celou čtvrtinu pojistných událostí právě voda. Hasiči vyjíždějí hlavně k prasklému potrubí nebo rozbité vodovodní baterii. Výše nahlášených škod může vyšplhat až do řádů statisíců, protože často vytopíte i sousedy či společné prostory v domě.
Přitom jde o poruchy, kterým se dá snadno předejít opatrností, pravidelnou kontrolou a jednoduchými opravami. Stačí občas zkontrolovat stav hadic a vodovodních trubek, investovat do detektoru vody a před odchodem z bytu si dát pozor na pár věcí – zejména sem patří kontrola kohoutků a vypnutí všech domácích spotřebičů, které pracují s vodou. Před cestou na dovolenou pak pro jistotu přívod vody zavřete úplně.
Na havárie vody upozorňují i samotní řemeslníci. Zásah odborníka vyžadují kromě ucpaného odpadu také vyteklé pračky a myčky nádobí. Potíž je i v tom, že je lidé často neuváženě zapínají před odchodem z domu.
Vloupáním a krádežím se snažte předcházet
Druhým nejobávanějším problémem jsou zloději. Aby ve vašem případě neměli šanci, zaměřte se na preventivní opatření. Určitě se vám vyplatí bezpečnostní dveře, které jsou v České republice považované za standard – své obydlí s nimi chrání 60 % domácností. Mezi další ochranné prvky patří chytré technologie, například různá čidla a senzory. Zatím je využívají hlavně obyvatelé novostaveb, ale to se v blízké budoucnosti nejspíš změní.
A jak postupovat, když k loupeži dojde? Doporučujeme ihned nahlásit událost policii a také se obrátit na pojišťovnu. Dále nechte vyměnit vložku v zámku, případně celé dveře, pokud jsou poškozené.
Opravu zničeného vybavení a nákup nových věcí pečlivě zvažte. Začněte tím nejnutnějším a se zbytkem počkejte na další výplatu nebo uhrazení pojistky. Možná mezitím zjistíte, že některé z nich vůbec nepotřebujete.
Nečekaný zásah do rozpočtu zatím můžete vyřešit krátkodobým úvěrem. V tak mimořádné situaci to není žádná ostuda. I malá rychlá půjčka navíc může hodně pomoci – na ně se specializují hlavně nebankovní poskytovatelé. Typická je pro ně nízká částka i krátká doba splacení. A zdržovat se nemusíte ani složitým sjednáváním, celý proces zvládnete online během několika minut.
Požáry a jejich nečekané příčiny
Jen za poslední rok bylo v České republice nahlášeno téměř 300 požárů s celkovou škodou přes 300 milionů korun. Jejich počet bohužel v posledních letech spíše stoupá. Překvapivé je, že nevznikají jen poruchami elektroinstalace, plynových zařízení nebo domácích spotřebičů. Mnohdy je způsobí obyčejná nedohořelá svíčka či špatně uhašený krb.
Zkuste tedy být důslednější. Nechávejte si elektrické i plynové rozvody čas od času kontrolovat odborníky a myslete na to, že otevřený oheň nesmí zůstat bez dozoru. Natož v blízkosti dětí nebo domácích mazlíčků. Pokud ještě nemáte detektor kouře, určitě si ho pořiďte. Zatím ho využívá pouze 13 % českých domácností, může však zabránit velkým škodám na majetku i na zdraví.
Autor: InHaus.cz