Co je to vlastně design a v čem tkví síla designového nábytku?
Prodejem designového nábytku se zaobírá řada firem. Co byste měli vědět, než se necháte zlákat atraktivně působící reklamou?
Co je designový nábytek
Pojem „design“ máme tradičně spojen se vzhledem. Přídavné jméno „designový“ se proto velmi často používá ve významu krásný, zajímavý, atraktivní na pohled.
Samotné slovo „design“ do češtiny přešlo z angličtiny, nicméně pochází původně z latiny, konkrétně z latinského „de-signare“. To znamená „označit“ nebo „vyznačit“. Postupně došlo k přenesení, respektive rozšíření významu slova a dnes se používá také ve významu „navrhnout“ nebo „návrh“.
Proč je důležité si běžně užívané přízvisko objasnit v takto obsáhlých souvislostech? Jde o to, abychom si dokázali plně uvědomit hodnotu designových předmětů. Ty totiž jednoznačně nejsou jen na pohled krásné, ale také funkční.
Designový nábytek tak v sobě propojuje praktickou využitelnost a estetickou atraktivitu. Cílem je, aby nám dlouhodobě sloužil a po celou dobu své životnosti nejen plnil funkci vizuálně zajímavého předmětu, ale i dobře zapadal do celkového konceptu interiéru.
Co designový nábytek tak úplně není
Ovšem pozor, ani slovo design pojímané v nejužším významu, tedy jakožto definující vzhled konkrétního prvku, bychom neměli chápat příliš jednostranně.
Neznamená to, že designový nábytek nese výhradně trendový punc a že je do určité míry poznamenaný módní vlnou, která za několik málo měsíců odezní. Nabídnout může také nadčasové pojetí, které nezestárne.
Neměli bychom se ani uchylovat k veskrze zjednodušené představě, že co je designové, musí být automaticky vysoce minimalistické a strohé. Také designový nábytek „zná“ barvy, zdobnost, dekorativní prvky a umí být výrazný a originální. Sehnat lze v dnes dostupném sortimentu jedinečné solitéry, které se stanou působivou dominantou každého interiéru.
Kvalita a atraktivní vzhled ruku v ruce
Investice do takového nábytku se vám proto jednoznačně vyplatí. Byť ani tvrzení, že designový nábytek je automaticky drahý, neplatí bezvýhradně. Cena je zásadní kritérium pro výběr nábytku a nábytkářské firmy se tomu s úspěchem přizpůsobily.
Cenu ovlivní především provedení. Výrobci dávají v tomto směru spotřebitelům značnou volnost. Vybírat si tak můžete mezi různými materiály. Minimalisty potěší sklo a kov, přírodně smýšlející jedince hlavně dřevo.
Kovový nábytek může být především různě silný. Platí, že plech o tloušťce 1 mm je sice levnější, ale zároveň méně kvalitní. Doporučuje se tak profil nejméně s tloušťkou 2 mm. Podobné je tomu u dřeva, kdy přírodní masiv ve srovnání s laminem nabídne znatelně delší životnost.
Designově jsou nicméně i levnější verze nábytku podařené. Ochudit se o jedinečný designový nábytek proto nemusíte ani v okamžiku, kdy máte na jeho pořízení k dispozici jen omezený rozpočet.
Záleží tak prakticky jen na vás, zda se pořízení dražšího nábytku podvolíte. Mnozí se k vyšší investici uchýlit nemohou. Ale někteří nakupující tak činit ani nechtějí, a to primárně proto, že nábytek hodlají během několika málo let obměnit.
Autor: InHaus.cz