Proč si na zahradu pořídit kvalitní kompostér?
Je až překvapivé, jaké množství odpadu každý den vyprodukujeme. Problémem je, že se spousta biologického odpadu vyhazuje do popelnic a následně odváží někam na skládky, přitom se může zpracovávat přímo v domácích podmínkách. Stačí k tomu mít vhodné místo ke kompostování.
Zpracování odpadu
Dříve se kompostovalo někde v rohu zahrady v dřevěné ohrádce apod. Dnes už jsou trendy zcela jiné, můžete si totiž pořídit speciální kompostér, který celý proces přeměny biologicky rozložitelného odpadu na přírodní hnojivo značně zefektivní.
Na co si dát pozor při výběru kompostéru?
Moderní kompostéry se zpravidla vyrábějí z plastu, k dostání jsou ale také dřevěné modely. Při výběru je důležité si ohlídat objem zařízení. Pro běžnou domácnost zcela postačí kompostér, který do něhož se vejde 300 – 400 litrů odpadu.
Kompostování pomocí speciálního boxu je účinné hlavně z toho důvodu, že v něm nechybí otvory, díky nimž je zajištěn potřebný přísun vzduchu. Tlení pak probíhá rychleji. Některé kompostéry mohou mít víko, případně třeba boční dvířka, jež usnadňují přístup ke vzniklému hnojivu.
Snížení nákladů při hnojení zahrady
Kompostováním si zajistíte dostatek hnojiva. To lze následně použít na zahrádku, pěstujete-li na ní různé rostliny a květiny. Přírodní složka je vždy vhodnější nežli chemické substráty, za něž navíc při nákupech dáte spoustu peněz. Hnojivo, které vznikne v kompostéru, vás takřka nic nestojí, tedy kromě pořízení samotného zařízení, což však nemusí být nijak drahou záležitostí. Nejlevnější moderní kompostéry zakoupíte v cenové relaci kolem 1.000 Kč. Záleží samozřejmě na rozměrech a jednotlivých součástech, které zefektivní proces tlení biologicky rozložitelného odpadu.
Do kompostéru je možné dávat zbytky jídel, slupky apod. To vše byste jinak nejspíše odhazovali do speciálního koše v hnědém zabarvení, v horším případě do klasické popelnice. Kompostováním šetříte životní prostředí a přispíváte k jeho udržitelnosti.
Autor: InHaus.cz