Pájecí stanice pro každou oblast použití
Při nákupu pájecí stanice je nesmírně důležité vzít v úvahu přesný scénář použití a zkontrolovat, zda má model správné vlastnosti.
Kde lze využít pájecí stanice?
Pájecí práce lze rozdělit do dvou typů: měkké pájení a tvrdé pájení. První z nich se praktikuje především v elektrotechnickém, elektroinstalačním a elektrotechnickém průmyslu, kde je nejdůležitější přesnost a dobrá elektrická vodivost spoje, nikoliv nutně pevnost. Měkké pájení se provádí při teplotě do 450 ℃ (v případě elektroniky je to často mnohem méně, kolem 250-300 ℃). Pájení se zase provádí pomocí tzv. tvrdé pájky a provádí se při teplotách nad 450 ℃. Jeho charakteristickým znakem je použití kyslíko-acetylenového hořáku nebo foukacího hořáku.
Lidé, kteří plánují nákup pájky nebo pájecí stanice https://www.tme.eu/cz/katalog/pajeci-stanice_112686/ , mohou mít dilema ohledně výběru správného typu. V prodeji je několik typů těchto nástrojů, takže je nejlepší znát jejich vlastnosti, abyste si mohli koupit vybavení, které nejlépe vyhovuje vašim potřebám. Pájecí stanice lze zakoupit v různých variantách.
Na co se zaměřit při nákupu?
Zejména pro firmy a výrobní závody bude mít výběr výrobce a/nebo distributora velký význam. Některé společnosti z Dálného východu spoléhají na to, že při nákupu posuzujeme výrobek především podle vzhledu. Pouzdro je proto často velmi pěkné, ale vnitřek pájecí stanice skrývá špatná řešení, která nezajistí patřičný komfort používání a stabilní provoz pájecí stanice.
To, co odlišuje moderní profesionální pájecí stanice od těch, které byly nabízeny před 10-20 lety, je doplňkové příslušenství. Nejčastěji se jedná o speciální hroty a držáky určené pro montáž a demontáž SMD součástek. Není neobvyklé připevnit na pájecí stanici jakousi pinzetu vybavenou dvěma hroty se speciálním zakončením (např. vyměnitelné hroty přizpůsobené tvaru pouzdra součástky) sloužící k uchopení a odpájení prvků. V nabídce firem jsou i stanice, které umí nasadit páječku a zároveň pracovat s horkým vzduchem, umožňující napájení více páječek atd. Výběr je opravdu obrovský.
Kromě již zmíněných funkčních vlastností nedoznal vzhled typické pájecí stanice v průběhu let žádné zvláštní změny. Jeho hlavním prvkem je napájecí zdroj s knoflíkem nebo tlačítky sloužícími k regulaci teploty nebo výběru předdefinovaných hodnot z paměti. Některé moderní pájecí stanice mají dotykový displej a kodér pro ovládání menu na předním panelu. Nejjednodušší stanice mají jednoduše pevnou stupnici a značku na knoflíku, která ukazuje očekávanou teplotu hrotu. Takové stanice často regulují teplotu hrotu, ale neměří ji a porovnávají s nastavenou hodnotou. Ty složitější mají indikátor s LED displejem, ale někdy slouží jen jako indikátor, stejně jako stupnice na knoflíku potenciometru. Pouzdro napájecího zdroje je obvykle vyrobeno z kovu nebo plastu. Někdy je jeho nedílnou součástí stojan na páječku a někdy je umístěn venku.
Autor: InHaus.cz