Záměr rekonstrukce domu aneb Co to obnáší?
Máte starší dům, který by si zasloužil nový kabátek? Přemýšlíte, zda ho rekonstruovat nebo raději rovnou postavit nový? A když rekonstruovat, jak? Na všechny a tyhle další otázky se vám pokusíme na následujících řádcích odpovědět.
Rekonstrukce nebo nový dům?
Otázka, kterou si klade každý, kdo by chtěl staré bydlení proměnit na modernější. Problémy starších domů spočívají hlavně ve střeše, hydroizolaci, stěnách, starých oknech a tepelné izolaci, což něco stojí, na druhou stranu, pokud dům není v tak strašném stavu, že by jediným řešením bylo ho zbourat, je lepší pustit se do rekonstrukce.
Kdybyste ho totiž zbourali a chtěli stavět nový, můžete narazit na problém s pozemkem. Novostavba smí zabrat maximálně třetinu pozemku, což může znamenat výrazné zmenšení obytného prostoru. Problémem může být i plynulá návaznost na okolní zástavbu a jeho vzhled.
Víte, že pro rekonstrukci hovoří i skutečnost, že v domě můžete během rekonstrukce bydlet? To by ve zbouraném domě nešlo.
Jaké jsou nejčastější problémy u starších nemovitostí a jak je řešit v rámci rekonstrukce?
· Problémem číslo jedna jsou dešťové vody, které tečou pod základy, vlhké zdivo se rozpadá, v domě je plíseň a dům může začít praskat, protože základy klesají. Na místě je odvod dešťové vody od domu.
· Další problém může souviset se střechou, která dům chrání před nepřízní počasí. Když bude poškozená, je na místě její výměna. Zaměřit se musíte i na komín, okapy a žlaby.
· Skrz stará okna často do domu táhne, takže není od věci zvážit jejich výměnu.
· Pozor si musíte dát i na stěny a strop. Porušení se projevuje třeba trhlinami, na místě je konzultace se statikem. Jeho konzultace bude třeba i v případě, že budete chtít bourat hlavně nosné příčky.
· Rekonstrukci si většinou zaslouží i podlahy, které vlastně zatěžujeme úplně nejvíc.
· U starých domů bývají problémem i špatné tepelně izolační vlastnosti obvodových stěn, které lze vyřešit zateplením. Jako izolaci lze použít tepelně izolační omítku fasády, tepelně izolační obklady obvodových stěn apod.
· Ve starých domech bývá i narušené schodiště se špatným zábradlím a vyšlapanými stupni. Na bezpečnosti by vám mělo záležet nejvíc, proto je ideální opravu schodiště svěřit odborníkům.
· Zrekonstruovat si mnohdy zaslouží i vybavení, proto pouvažujte o výměně starého nábytku za nový, nezapomeňte ani třeba na dětský stůl apod.
Jak se připravit na rekonstrukci domu?
Rekonstrukce domu se nedá zvládnout přes noc, nějakou dobu potrvá. Počítat musíte i s tím, že to bude něco stát. Na místě tak je promyslet, kolik do rekonstrukce chcete investovat a zda ty peníze vůbec máte. Pokud ne, můžete si zažádat hypotéku.
Abyste zhruba odhadli, kolik peněz na rekonstrukci bude třeba, udělejte předem hned několik věcí.
· Sepište si plánovaný rozsah oprav.
· Nepospíchejte, všechno si dobře promyslete a naplánujte.
· Promyslete si, kolik místností má dům mít a kde mají být.
· Zhodnoťte aktuální stav nemovitosti.
· Připočtěte i nějakou tu finanční rezervu, aktuálně by mělo jít asi o 20% předpokládaného rozpočtu na rekonstrukci.
Když v tomhle máte jasno, přichází na řadu samotná žádost o hypotéku na rekonstrukci. K tomu budete potřebovat přehled rozpočtových nákladů, pokud se rozhodnete dům rekonstruovat svépomocí, případně můžete o rozpočet požádat stavební firmu, pokud rekonstrukci svěříte firmě.
Víte, že pokud vyžaduje rekonstrukce projektovou dokumentaci, je potřeba předložit i ji? Je potřeba zejména u rozsáhlejších rekonstrukcí, kde se i klient potřebuje mít čeho „chytit“ a dle čeho postupovat.
Nezapomeňte ani na stavební povolení nebo ohlášku stavby. Až 95 % staveb totiž vyžaduje schválený záměr od stavebního úřadu.
Autor: InHaus.cz