Přichází čas zazimovat zahradu a s ní i venkovní stínění
Horkým letním dnům odzvonilo a vystřídalo je chladnější a proměnlivější počasí. To je nejvyšší čas připravit na zimu celou zahradu včetně screenových clon či venkovních rolet. Měli byste to stihnout dřív, než přijdou první mrazíky.
Zahradní nábytek, pergola, bazén i venkovní stínění vyžadují na podzim určitou péči, aby mohly sloužit i příští rok. A je jasné, že do takové práce se každý hned nehrne. Na začátku si proto vytvořte plán. Ideální je postupovat od domu směrem do zahrady, ať se v té práci neztratíte. Startovací čára je tedy venkovní stínění.
Screenové clony
Na venkovní stínění se vybavte smetáčkem, kýblem, hadrem a čistou vodou, případně vodou s mýdlem či přípravkem na mytí nádobí. Obloukem se vyhněte jakýmkoliv saponátům, ředidlům či rozpouštědlům. Screenové clony jsou sice odolné a lecos vydrží, to se však týká především počasí a nikoliv agresivních chemikálií. Mohly by se proto necitlivým čištěním poškodit.
Rám screenů i samotnou textilii omeťte od větších nečistot. Následně navlhčeným hadrem vše dočistěte.
Venkovní rolety
Druhým typem stínění, který možná máte doma vy, jsou venkovní rolety – u nich je začátek údržby stejný jako u screenových clon. Úkolem číslo jedna je zbavit jednotlivé lamely nečistot. A myslete i na vodicí lišty. K perfektnímu finiši můžete v tomto případě použít nejen hadr. Ulehčit si práci lze třeba zahradní hadicí nebo vysokotlakým čističem.
Uložení k zimnímu spánku – ano, či ne?
Jakmile máte venkovní stínění umyto, nechejte ho pořádně uschnout. V mezičase se rozmyslete, v jaké pozici screenové clony po celou zimu necháte. Chcete je mít stažené, nebo naopak srolované? Vyberte si jednu z variant a zůstaňte u ní až do jara.
Venkovní rolety vám v zimních měsících dovedou v zatažené poloze ušetřit až 30 % na energiích za vytápění.
Nebyla to žádná věda! Venkovní stínění máte připraveno na přečkání zimy. Nyní přichází na řadu vše ostatní.
Autor: InHaus.cz