Jak zařídit funkční kuchyni?
Funkční kuchyně neznamená, že musíte dělat ústupky v jejím vzhledu, velikosti a tvaru. Zkombinujte funkčnost kuchyně s vašimi představami a vytvořte prostředí, kde se vám bude skvěle vařit a stolovat s rodinou. Jak zařídit kuchyni funkčně a moderně?
Rozdělte kuchyni na jednotlivé zóny
Podle dispozic místnosti rozčleňte kuchyni na jednotlivé zóny. Chcete v kuchyni pouze vařit nebo i stolovat? V takovém případě vymezte prostor pro jídelní kout a vybavte stravovací část jídelním setem v designu kuchyně. Jídelní sety vyberte podle počtu členů rodiny, ale počítejte i s případnými hosty.
Samotné srdce kuchyně rozdělte na skladovou zónu (lednička), čisticí zónu (dřez) a přípravnou zónu (sporák a linka). Přípravná zóna musí být dostatečně velká a v blízkosti spotřebičů. Poličky ukotvěte do takové výšky, aby si z nich mohli vzít nádobí i menší členové rodiny. Ledničku postavte do blízkosti pracovní desky a mimo sporák.
Zaměřte se na technickou stránku kuchyně
Součástí kuchyně je technické vybavení. Promyslete si, jaké spotřebiče budete v kuchyni používat a na jakých místech. Podle toho rozmístěte zásuvky a přípojky na elektřinu, vodu a odtoky. Zásuvky se vám budou hodit na myčku nádobí i běžné spotřebiče s krátkou přívodní šňůrou, například na kuchyňský robot, toustovač a kávovar.
Dolaďte celkový vzhled kuchyně obklady a dlažbou
Na zdi přilepte obklady, které jsou snadno udržovatelné a neponičí je horká pára, ani rozpálený olej. Ideální jsou kompaktní a bezespárové obklady, popřípadě zvolte velkoformátové obklady s minimem spár. I podlaha by měla být snadno omyvatelná a odolná proti rozbití. Vhodná je vinylová podlaha, kvalitní laminátová podlaha nebo dlažba.
Úložných prostor není nikdy dost!
V kuchyni nesmí chybět úložné prostory pro nádobí a zásoby. Během projektování kuchyně si ujasněte, kde budete věci uchovávat. Hospodyňky nám dají za pravdu, že čím více úložných prostor, tím lépe. Moderní kuchyňské linky mají výsuvné zásuvky s tlumeným zavíráním, které můžete doplnit o stojany, kontejnery a pořadače.
Posviťte si na vaření
Každá kuchyně musí být dobře osvětlená centrálním osvětlením a přídavnými světly. Moderním řešením jsou LED pásky a trubice, které se zavěšují pod skříňky a osvětlují tak pracovní plochu. Tradičním řešením jsou světla pod kuchyňskou linku ve formě malé zářivky. Nad jídelní stůl upevněte stropní svítidlo ve stylu kuchyně.
Čarování s barvami
Při vaření dochází k ušpinění okolní plochy a stěn, proto v kuchyních vládnou spíše tmavší barvy. Nejsou na nich vidět nečistoty jako na bílém podkladu. Projděte si vzorníky barev a kombinujte barvy podle svých pocitů. Pro psychickou pohodu jsou nejlepší tlumenější, teplejší a mírnější odstíny barev. Pokud si potrpíte na výrazné barvy, vneste je do kuchyně pomocí barevných doplňků.
Při rekonstrukci nebo výstavbě nové kuchyně vybudujte funkční kuchyni. Pokud nevíte jak na to, inspirujte se na internetu nebo v kuchyňském studiu tvarem kuchyní, jejich členěním a vybavením. Uvidíte, že s trochou trpělivosti vypilujete návrh kuchyně k dokonalosti!
Autor: InHaus.cz