Plánujete si pořídit detektor oxidu uhelnatého? Přečtěte si, kam ho umístit a podle čeho vybírat
Plánujete si pořídit detektor oxidu uhelnatého? Přečtěte si, kam ho umístit a podle čeho vybírat
Kdy si dát největší pozor?
Pokud vlastníte průtokový ohřívač vody nebo plynový kotel, právě detektor oxidu uhelnatého by měl mít u vás doma své čestné místo. Detektor a pravidelné revize spotřebičů jsou jedinou účinnou prevencí před otravou plynem, který má ročně na svědomí nejednu oběť. Nad detektorem ale uvažujte i v případě, kdy vlastníte krbová kamna nebo krb. Pokud oheň v krbu nebude mít dostatek kyslíku, může i tady vzniknou nebezpečný plyn, který nepoznáte ani podle barvy, ani podle čichu.
Investice, která vám může zachránit život
Pokud přemýšlíte nad koupí právě detektoru oxidu uhelnatého, zvažte fakt, že právě několik investovaných stovek vám může zachránit život. Detektor totiž včas pozná, že se blíží nebezpečná koncentrace plynu a začne vydávat zvukový signál. Vy tak máte čas zareagovat ještě předtím, než by se vás dotkla malátnost, bolest hlavy nebo žaludeční nevolnost, která by vám jako prvotní příznak otravy dala najevo, že se něco děje. Bohužel otravy oxidem uhelnatým mají obvykle rychlý průběh a mohou dopadnout fatálně. Detektor je tak v případě nouze jediným pomocníkem, který vám dá najevo, že něco není v pořádku.
Kam umístit detektor oxidu uhelnatého?
Detektor je nejvhodnější umístit právě tam, kde se nachází případné nebezpečí. Tedy v místnosti, kde se nachází karma nebo plynový kotel. Jeden další detektor by bylo vhodné umístit do místnosti, kde spíte. Vždy se ale řiďte pokyny, které vám dá prodejce. Nezapomeňte také na potřebu revizí kotlů, krbů či kamen. Tyto jednoduché kroky jsou právě to, co vám může v konečném důsledku zachránit život nebo střechu nad hlavou.
Autor: InHaus.cz