Víte, k čemu se používají různé typy látek?
V souvislosti s podomácku vyráběným oblečením nejde ani tak o finanční úsporu (která se nemusí vůbec dostavit), jako spíše o seberealizaci. Každý, kdo bedlivě sleduje nejnovější trendy v oblasti módy, jistě zaznamenal stoupající tendenci přešívání. Zatímco mileniálové milují vintage a lokální produkci, generace Z preferuje vlastnoruční výrobu.
Pokud jste se rozhodli, že oprášíte šicí stroj, případně si ho teprve pořídíte a splníte si tím dávný sen o vlastní oděvní značce (byť ji budete reprezentovat třeba jen vy), směle do toho. Hand-made fashion je projevem kreativity i revolty proti zavedenému systému. Ještě před tím se ale seznamte s nejpoužívanějšími látkami a jejich obvyklým využitím.
Teplákovina
Jinak také french terry. Teplákovina se vyrábí ze 100% bavlny i s příměsí polyesteru (PES). Setkáte se s nepočesanou (z rubové strany má viditelná oka, je tenčí a hodí se např. na čepice, mikiny a tepláky) a počesanou (z rubové strany má jemný chloupek a je vhodná pro výrobu teplejšího oblečení). K mání jsou také speciální, mimořádně teplé druhy teplákoviny zvané warmkeeper a alpenfleece.
Svetrovina
Jak vyplývá z názvu, materiál se používá především na svetříky a mikiny. Příjemná a měkká svetrovina je však jako stvořená také na čepice a nákrčníky. Obvykle se vyrábí z PES, někdy s příměsí elastanu.
Tenký manšestr
Pro kalhoty, sukně, ale také šaty je dobrou volbou tenký manšestr. Tkanina charakteristická tenkým vroubkováním se vyrábí z bavlny nebo směsi PES/CO.
Viskóza
Představuje pomyslný kompromis mezi přírodním a umělým vláknem. Ačkoliv se vyrábí z celulózy, která vzniká jako odpadní produkt při zpracování bavlny, a je tedy čistě přírodní, má ještě lepší absorpční vlastnosti než bavlna, více se leskne a je splývavější.
Všechny uvedené materiály a spoustu dalších tkanin seženete na Bubulakovo.cz.
Zdroj obrázku: Kabardins photo / Shutterstock.com
Autor: InHaus.cz