Hnojiva: jaké děláme chyby při jejich použití?
Hnojiva jsou skvělým způsobem, jak maximalizovat svou úrodu. Díky nim dochází k optimálnímu doplnění živin do půdy, z nichž je pak čerpají námi pěstované rostliny. Bohužel, často dochází k tomu, že nevybereme to správné hnojivo nebo je nepoužíváme tak, jak máme. Samotná znalost druhů hnojiv nemusí znamenat, že jste schopni je správně použít.
Nesprávné hnojení
Díky nesprávnému použití hnojiv může docházet k tomu, že se vašim rostlinám nebude dařit. Projeví se zvadlými listy, nemocnými rostlinami, spoustou parazitů, úhynem rostlin apod. Na trávníku můžete při nesprávném hnojení pozorovat nepěkné skvrny. Níže proto uvádíme nejčastější chyby, kterých se zahradníci (vědomě i nevědomě) dopouští s cílem dosáhnout co nejlepší úrody.
Zdroj obrázku: encierro / Shutterstock.com
Více není lépe
Vždycky se řiďte tím, co má hnojivo uvedeno na obalu. Součástí každého hnojiva je návod k použití, jehož součástí je také určení množství hnojiva. Avšak nemusí to být jenom vědomé nedodržování správného použitého množství. Některá hnojiva se dávkují v jiných množstvích v závislosti na tom, jaké je roční období. Nadměrné hnojení se může na rostlinách projevovat různě – záleží na tom, o jaký druh hnojiva se jedná.
- Dusíkatá hnojiva: přehnojování se týká obvykle zejména tohoto typu hnojiva. Používáme je ke stimulaci růstu. Avšak pokud dáme příliš mnoho tohoto hnojiva, dochází k rychlému růstu zelené hmoty – na úkor samotných plodů nebo květů. To znamená, že vaše rostliny mohou mít bohaté listoví a silné stonky, avšak kvalita množství plodů je velmi nízká.
- Hnojiva s vysokým obsahem draslíku: draslík použitý v příliš velkém množství zabraňuje vstřebávání jiných živin: zejména hořčíku a vápníku. Poznat to můžeme podle změny barvy rostliny a její celkové nižší kvalitě. Tyto rostliny jsou slabé a náchylné k nejrůznějším chorobám.
- Fosforečná hnojiva: velké množství fosforu zabraňuje vstřebávání železa a mědi. Rostlina, která má nedostatek těchto živin, má deformované listy a ani plody či květy se nevyvíjejí správně.
Jak odstranit problém s přehnojením?
Pokud už se stalo a vy jste hnojiva nebo přípravky proti plevelům použili více, než jste měli, můžete to zkusit napravit tak, že půdu začnete hojně zavlažovat a samozřejmě přerušíte aplikaci hnojiva. Pro příště si předem nastudujte návod na obalu hnojiva a užívejte je také v souladu s ročním obdobím. Například použití dusíkatých hnojiv je omezeno na konci léta – díky tomu se rostliny včas připraví na nástup mrazu.
Zdroj obrázku: SIM ONE / Shutterstock.com
Hnojení prošlým hnojivem
Každé hnojivo má (stejně jako například potraviny) lhůtu exspirace. Tuto skutečnost si mnoho zahradníků bohužel neuvědomuje a považuje hnojiva za chemikálie, které nepodléhají zkáze. Není to ale pravda. Hnojiva ani pesticidy nemůžete používat donekonečna. Proto se vyplatí hnojiva skladovat v originálním obalu, nebo si datum, kdy hnojivo projde, někam poznačit (nejlépe na nádobu, kam jste je přesypali). Hnojiva po datu exspirace mohou být méně účinná a v některých případech také toxická. Prošlá hnojiva nevyhazujeme jako běžné odpady.
Hnojení za špatných povětrnostních podmínek
Tento problém je velmi častý zejména při hnojení trávníku. Granulovaná hnojiva potřebují optimální vlhkost, proto je neaplikujeme hned po dešti (nebo zálivce trávníku) ani v období sucha. Příliš větrné počasí může u hnojení způsobit mnohé problémy – hnojiva jsou rozfoukána i na plodiny, které jste například již hnojili. V ohrožení může být také váš zahradní nábytek, který některá hnojiva mohou nepěkně poznamenat. V případě, že je předpovídán silný déšť, nepoužívejte tekutá hnojiva, protože hnojivou látku by silný odtok vody odvedl pryč.
Autor: InHaus.cz