Jak koronavir 2020 změnil vnímání pojmu „domov“ a co si z toho můžeme odnést do nového roku 2021
Pohledem interiérového designéra Markéty Killi
V úvodu každého roku píši o tom, jaké budou trendy v oblasti interiérového designu pro daný rok. Jaké barvy či materiály budou „in“a zdali budou v kurzu nějaké styly. Letos jsem se avšak rozhodla pro změnu tématu. Nebudu psát o trendech, ale podívám se na to, co se jeví jako aktuálnější tématika - koronavir a dopady na náš život doma.
Vše začíná v bodě, kdy jsme najednou byli nuceni trávit mnohem větší podíl času doma. Mluvím o jaře 2020. Zavřené obchody, omezení provozů podnikání, práce z domova, děti které ráno nevyrazí do školy a učí se formou distanční výuky. Pro mě osobně šok a dle reakcí mého okolí jsem v tom nebyla sama.
A tak pracujeme z domova, děti sedí před počítačem, naši blízcí jsou nám nějak netypicky pořád na blízku. Neobvyklé. Postupem času objevujeme ve svých domovech nové okamžiky. Objevíme prostor v bytě, kde se cítíme dobře a ten se stane naší „zašívárnou“. Také mnohem intenzivněji vnímáme věci, které nás před koronou lehce iritovali. Nefunkční či nedodělané věci v bytě nás mnohem více obtěžují jen prostě tím, že je máme více na očích a jsme nuceni je více vnímat.
Objevujeme v sobě nové pocity a více cítíme potřebu trávit čas v prostoru, který je funkční a zároveň se v něm můžeme cítit dobře. Náš domov najednou hraje jednu z klíčových rolí v novém korona životě.
Pro mnohé se otevírají neobjevené obzory v životním stylu a to se promítá do fungování doma:
- Vaříme a více používáme kuchyni, protože zavřeli restaurace nebo nechceme utrácet
- Společně častěji jíme a setkáváme se u jídelního stolu
- Z domova pracujeme, protože zavřeli kanceláře
- Děti chodí do „školy“ do svých pokojů, ke svým pracovním stolům, protože mají distanční výuku
- Hledáme si svůj kout, kde můžeme zalézt a věnovat se svým záležitostem. Prostě soukromí je důležité pro mentální hygienu každého člověka
- A určitě mnoho dalších situací dle toho, jak koronavir ovlivnil naše životy
Kdybych měla jako interiérový designér vybrat jedno hlavní témata z této oblasti z roku 2020, tak by to bylo téma práce z domova a tím pádem „domácí kancelář“. Dovolte mi se podělit o pár tipů na to, jak ji řešit. Navíc, tak jak se vyvíjí současná situace si myslím, že se nebude jednat o dočasné řešení a že domácí kancelář nebo pracovní kout se možná zabydlí v našich interiérech nastálo.
Domácí kancelář – pracovní kout
Téma bych ještě zůžila tím, že ne každý má doma prostor dedikovat separátní místnost, která bude sloužit jako pracovna. Většina lidí hlavně ve městech bojuje s nedostatkem místa a proto se zaměřím na to, jak vyřešit pracovnu v rámci bytů ve městech.
Jako základní princip pro vytvoření pracovního koutu bych považovala najít vhodné místo v bytě, kde je v ideálním případě dostatek denního světla. Tento bod bych brala jako prioritu při posuzování toho, kde má být pracovní kout umístěn.
K základnímu vybavení patří pracovní stůl a správně zvolená pracovní židle, která splňuje ergonomická pravidla. Dále bych zvážila bych kolik úložných prostor je potřeba a zdali by měly být otevřené či uzavřené. Ne každému vyhovuje pohled na pracovní věci, papíry, počítač a preferuje „čisté“ řešení, kde se vše schová a uzavře.
Nezapoměla bych na důležitost správného osvětlení a na stůl bych umístila lampu, aby byla pracovní plocha dostatečně nasvícená a netrpěly naše oči.
Samostatnou kapitolou je to, jak si poradit s kabely, respektive jakým způsobem je schovat. Podívejte se na inspirační fotky, které Vám pomohou při tvorbě vlastního pracovního koutu.
#1 Domácí pracovna jako součást obývacího pokoje. Pracovní deska stolu a úložné prostory stylově a materiálově navazují na nábytek obývací stěny. Pracovna tak nenásilně navazuje na obývací nábytek a proto tolik nenarušuje obývací místnost.
#2 Domácí pracovna umístěna do ložnice. Častým standardem jsou v ložnici vestavěné skříně. Na skříně je možné navázat stolovou deskou a vytvořit, ideálně v blízkosti okna, pracovní kout. Ač se v této místnosti mísí oddychová a pracovní zóna bytu, nejedná se násilné spojení.
#3 Pracovní kout pro dvě osoby v minimalistickém pojetí. Pokud máme v bytě nezastavěnou příčku můžeme jednoduše a poměrně levně vytvořit pracovní stůl z desky, kterou umístíme do niky. K tomu židle, osvětlení a jednoduchý pracovní kout je na světě.
#4 Chytrý nábytek do malých prostor. A pokud máme skutečně málo prostoru a pracovní kout nechceme v interiéru přiznat, můžeme sáhnout po tomto chytrém řešení. Prostorově nevýrazný stůl, který po vyklopení nabízí úložné prostory a ve složeném stavu vše do sebe schová.
#5 organizéry a řešení kabelů. A jak se říká, detaily dělají design a tak poslední tip bych chtěla věnovat organizaci na pracovním stole včetně kabelů, aby na pracovním stole nevznikal nepořádek. Doporučuji zvážit vestavné zásuvky, pořadače kabelů a organizéry. Není třeba chodit daleko, největší skandinávský obchodní dům s nábytkem je má v nabídce.
Závěrem tohoto aktuálního tématu koronavirus bych se chtěla zaměřit na jeho pozitivní dopady. Dle statistik spotřebitelského chování trh v oblasti produktů na vylepšení domáctnosti, domu, zahrady zaznamenal zvýšenou poptávku. Mohli jsme sledovat, že lidé nakupovali v hobby marketech, on line obchody s nábytkem neměli nouzi o objednávky a trh se zbožím na vylepšení domova v období korony prospíval.
A to je dobrá zpráva, rčení „můj dům, můj hrad“ získalo na relevanci.
Autor článku: Markéta Killi, bytový architekt, Urban interior
Obrazový materiál zdroj: Pinterest
Autor: Urban interior