Podřezání zdiva je způsob, jak zlepšit izolaci starší stavby
Pokud bydlíte ve starším rodinném domě s nedostatečnou hydroizolací, pravděpodobně bojujete s vlhkými stěnami, plísněmi a dalšími nepříjemnostmi. V takovém případě je nezbytné zvažovat podřezání zdiva, protože nemovitost buď nemá izolaci žádnou, nebo ji má už silně porušenou. V následujících řádcích vám prozradíme, jak postupovat, abyste dosáhli efektivních výsledků.
Vlhkost má hned několik negativních dopadů, například zkracuje životnost konstrukce objektu. Postupem času se výrazně naruší zdivo, začne opadávat omítka, v nejhorším případě se změní i statika domu. Izolace zdiva je však řešení, které by se nemělo odkládat. V tomto případě platí pravidlo, že čím dříve se do práce pustíte, tím je to lepší.
Podřezání zdiva
Podřezání zdiva je jednou z nejčastěji používaných technologií. Vytvoří se spáry ve zdivu v místě jeho paty, aby se pak mohla umístit potřebná izolace. Podřezání zdiva je považováno za jednu z nejvíce účinných metod v boji proti vlhkosti. Používá se k tomuto účelu buď diamantové lano, nebo řetězová pila.
Pro sanaci cihelného zdiva s vodorovnou průběžnou ložnou spárou se využívá řetězová pila. Pozor, nemovitost musí být cihlová, protože řetězová pila nezvládne tvrdší materiály, jako jsou kámen či kotovice.
Další možností je podřezání zdiva diamantovým lanem, s nímž uspějete i u nemovitostí z tvrdých materiálů. Diamantová pila totiž zvládne kámen, cihlu, beton a podobně. Vytváří se vertikální řez a nevadí, když narazíte na nerezový plech. I na takové nástrahy je diamantová pila připravena.
Další metody sanace vlhkého zdiva
Kromě klasického podřezání se ještě nabízí moderní metody, jako je chemická injektáž zdiva či elektroosmóza. Chemickou injektáž můžete použít v podstatě na jakoukoliv stavbu bez ohledu na to, z jakého materiálu je postavena.
Autor: InHaus.cz