Na co si dát pozor, než se rozhodneme pro stavbu nového domu?
Stavba nového domu je snem mnoha rodin. Touha po soukromí a vlastní zahradě je však někdy mnohem silnější než zdravý rozum. Lidé si tak pořizují dům rychle a bez rozmyslu v místě, které jim není blízké a nekoresponduje s jejich životním stylem. Problémem také bývá nevhodný projekt rodinného domu, který nevytěží z pozemku maximum. Na co si dát tedy pozor, pokud právě uvažujete o koupi pozemku a stavbě nového domu?
Zdroj: Unsplash.com
Lokalita rozhoduje
Nenechte se zlákat prvním pozemkem, který se vám naskytne. Ze všeho nejdříve si vytipujte lokality, v kterých by se vám líbilo bydlet. Pokud si postavíte dům někde za městem, kde ještě nejsou ani pořádně postavené komunikace, není tu občanská vybavenost nebo hromadná doprava, sice si budete užívat vaší zahradu, ale neustále dojíždění autem všude možně vám nakonec může radost z nového bydlení zcela pokazit.
Pokud chcete mít klid, nejdříve si vyberte lokalitu, která je vám blízká, kde se vám líbí sousedství. Už dávno se lidé ve velkém nestěhují do příměstských satelitů, ale vybírají si bydlení v menších obcích a městech v dojezdové vzdálenosti od velkých měst, jakými jsou například Praha, Brno, Olomouc… Při výběru rozhoduje dostupnost občanské vybavenosti, jako jsou školy, školky, lékařská střediska, hřiště, úřady a samozřejmě hromadná dopravya Tou je třeba i železnice, díky které se můžete dostat za prací do města.
Na některé typy pozemků se může hodit i dům do L. Zdroj: DJSarchitecture.cz
Správný pozemek je důležitý
Pokud už máte pár lokalit vytipovaných, začněte s výběrem vhodného pozemku. Klidně hledejte i mezi starými domy, možná najdete takový, který jde zrekonstruovat nebo je možné jej zbourat a nahradit novým. Získáte tak pozemek v už zastavěné čtvrti a blíže občanské vybavenosti. Na druhou stranu rekonstrukce je často dražší než samotná stavba nového domu. Bourací práce respektive odvoz stavebního odpadu celou rekonstrukci ještě prodraží. Získat stavební povolení může být také náročnější.
Bourací práce mohou rekonstrukci značně prodražit. Zdroj: Archiv
Při výběru zatím nezastavěného pozemku si zkontrolujte:
- připojení na sítě, jako je voda, elektřina nebo plyn (Pokud tam nejsou, budete je muset nechat dodělat. Zjistěte si, zda je to vůbec možné, kolik vás to bude stát a jak dlouho to bude trvat),
- sousedství (Jací jsou sousedé? Budete mít kam chodit s dětmi na hřiště či do přírody? Kde jsou obchody, školy, školky?…),
- tvar, velikost a svažitost pozemku (Pokud je pozemek atypický, je možné že při stavbě nového domu budete muset využít služeb architekta, který navrhne a vytvoří projekt domu na míru. Tím se celý proces prodraží a prodlouží. Na druhou stranu získáte originální dům přesně pro vás a potřeby vaší rodiny).
Zdroj: Pixabay.com
Kvalitní projekty domů vám šetří peníze
V dnešní době už, naštěstí, existuje celá řada hotových projektů. Tyto projekty domů sice nejsou originální, ale na druhou stranu vám šetří peníze i čas. I tady ale musíte obezřetně vybírat. Každý má nějakou představu o tom, jak má vypadat jeho vysněný dům. Je ale dost dobře možné, že vaše představy budete muset přizpůsobit vámi vybranému pozemku, nebo je zcela změnit. Jděte na výběr kreativně – někam se hodí čtvercový dům, jiný pozemek obohatí dlouhý obdélníkový dům, jiný zas dům do L.
Vždy si dávejte pozor:
- na jeho orientaci na světové strany,
- na to, aby byl bezproblémový přechod na zahradu,
- dodržení dostatečných odstupů od sousedů a komunikací,
- aby byla zachována vaše intimita
- a hlavně na to, aby vám dům stačil i za pár let.
Vybírejte proto takovou projekční či architektonickou kancelář, která vám rovnou s výběrem projektu poradí a vypracuje projekt osazení domu na pozemek. Některé dokonce nabízejí také inženýring – za poplatek vám vyřídí stavební povolení a jiné úřední náležitosti.
Autor: InHaus.cz