Dózy a nádoby na potraviny pomáhají neplýtvat jídlem i uklidit
Základem uklizené kuchyně rozhodně není jen dostatek zásuvek a skřínek v obří kuchyňské lince, kam se dá vše schovat. Potřebujeme vhodné organizéry, dózy a nádoby na potraviny. Ty umí navíc chránit potraviny a prodlužují jejich životnost.
Ukliďte si v kuchyni i ve špajzu
Z potravin dokáže být v kuchyni pořádný nepořádek. Každý je skladujeme jinde. Kdo má špajz, případně potravinou skříň, většinou v ní. V těchto případech obvykle bojujeme s příliš hlubokými policemi, které znepřehlednění, co v nich máme. Často si vypomáháme různými krabicemi od bot. To však rozhodně není ono.
Vhodné je pořídit si nejlépe plastové krabice s víky, jež jsou stohovatelné a dostatečně velké. Potraviny pak do nich roztřídit podle druhu a popsat obsah. Takže například různé přídatné látky do pečení, jako je sušené droždí, jedlá soda, vanilkový či skořicový cukr, želatina apod. do jedné. Potřeby k zavařování, jako je Deko, želírující pomůcky, kyselina citronová a další zas do jiné. Velký zásobník budeme potřebovat na balíčky s těstovinami. Naopak. Baleným čajům je nejlépe vyčlenit velkou hlubokou zásuvku. Když ji nemáte, opět pomůže plastový zásobník.
Kam s potravinami bez obalu?
Je jedno, jestli je již bez obalu kupujete, či jsou v nedostatečném obalu zabaleny. Takovými jsou například mouky (hladká, speciálka, polohrubá, hrubá, žitná chlebová apod.), cukry (krupice, práškový, třtinový), sůl, ale i škroby (bramborový, kukuřičný). Dále pak rýže a další často používané obiloviny a luštěniny. Kam s nimi?
Některé potraviny potřebujeme ve větší zásobě. Na různé druhy mouky, cukry apod. se hodí velké zásobníky, které pojmou 5 až 10 kg těchto surovin. Nechávat je pouze v papírovém obalu znamená riskovat jejich znehodnocení, např. moly, vlhkem apod.
Každá z těchto důležitých potravin by však měla být po ruce i v menší dóze, která pojme zhruba 1 kg suroviny. Hladkou mouku, krystal cukr, práškový cukr a sůl se hodí umístit do dózy poblíž plotny a kuchyňské desky. Do dóz se hodí přesypat i ty obiloviny a luštěniny, jež používáme často a ve větším množství – u nás doma je to třeba klasická rýže a větší kroupy. Naopak, luštěniny, u kterých použijeme vždy celé balení, a takto zabalené je už i kupujeme, se přesýpat neoplatí (opět příklad od nás z domu: čočka – různé druhy, fazole, pohanka apod.). Skladujeme je dohromady v nějaké velké plastové bedně s uzávěrem, nebo třeba na samostatné polici potravinové skříně či v zásuvce komody na potraviny.
Nádoby do lednice
Vhodné nádoby a dózy na potraviny potřebujeme i do lednice. Pokud si všechny takto čistě ukládáme, stejně tak jako nesnědené zbytky, dokáže být naše lednice dokonale čistou i bez otravného častého mytí. Navíc díky tomuto systému prodlužujeme životnost potravinám. Rovněž nám lednice nezačne zapáchat a pachy z aromatičtějších potravin se nám nepřenesou na ostatní. V podstatě platí, že co není v lednici v uzavřeném kelímku, patří do dózy. Optimálně plastové a hranatého tvaru, který je skladnější.
Luxusní dózy pro krásnou kuchyň
Některé dózy jsou ukryté, jiné naopak potřebujeme nebo chceme vystavit. Ty, co jsou vidět, by měly mít hezký design korespondující se stylem naší kuchyně. Obecně platí, že bychom si gró dóz měli pořídit v jednom stylu a nejlépe z jedné série. Kuchyň pak vypadá jednotně, vše máme kompatibilní a zaměnitelné. Do toho si ale občas můžeme dopřát nějaký hezký designový kousek. Třeba dózu na oblíbené zdravé sušenky, které máme po ruce vždy ke kávě, nebo na sušené ovoce, na které chceme nalákat děti místo na nezdravé bonbóny.
Autor: InHaus.cz