Jak porazit 4 nejhorší škůdce, kteří vám ničí život
Máte na půdě vosy, zahlédli jste mezi kašmírovými svetry mola nebo jste odešli do práce a mezi tím vám do kuchyně napochodovala kolonie mravenců? Nezvaní návštěvníci se alespoň jednou za život objeví v každém domově. Nemusí to nutně znamenat, že zanedbáváte základní hygienické zásady, škůdci se totiž mohou nastěhovat i do perfektně uklizeného bytu. Přečtěte si, kteří z nich trápí české domácnosti nejčastěji a jak se jich účinně zbavit.
Moli škodí v kuchyni i ve skříni
Potkali jste doma drobné motýlky s lesklými křídly, kteří se nápadně podobají můrám? Pak se u vás pravděpodobně usídlili moli. Může se jednat buď o mola potravinového, který řádí v kuchyni i ve spíži, nebo jde o mola šatního, který se vyskytuje v blízkosti oblečení, látek a koberců. V obou případech je důležité okamžitě jednat a škůdce zlikvidovat.
Pokud jde o mola šatního, největší nebezpečí představují jeho larvy. Ty se živí keratinem, který je obsažený v přírodních materiálech, jako je bavlna nebo vlna. Šatní moli žijí v záhybech oděvů, mají rádi vlhko a pokojovou teplotu. Zároveň nepotřebují pít, protože si vodu vytváří díky svému vlastnímu metabolismu. Co na ně platí?
- Důkladně větrejte (zejména v chladných měsících)
- Pusťte do místnosti co nejvíce světla
- Pravidelně uklízejte a omývejte skříně
- Oblečení skladujte suché
- Perte i věci, které nenosíte příliš často
- Nevkládejte do skříní papír
- Provoňte oblečení levandulí či pomerančovou kůrou
- Vyzkoušejte vonné sáčky, spreje nebo závěsy proti molům
Co se týče potravinových molů, rozlišujeme několik druhů, jako je například zavíječ moučný, paprikový nebo čokoládový. Jedná se o drobné šedé či béžové motýlky, kteří se rychle množí a kálí do potravin. Domů si je můžete donést třeba v sáčku mouky zakoupeném v obchodě, najdete je ale také v obilovinách, luštěninách, koření, sušenkách, nebo i v dalších sladkostech.
Abyste se těchto nepříjemných škůdců zbavili, je nutné provést několik opatření. Veškeré napadené potraviny vyhoďte, umyjte skříně a vysajte vajíčka a larvy. Můžete použít speciální mololapky nebo pasti proti molům s obsahem speciální vábící látky, kam se moli přilepí. Důležitá je také prevence, jídlo byste proto měli vždy dobře prohlédnout, sypké potraviny přesít a následně uschovat do vhodných uzavíratelných obalů.
Štěnice vám pijí krev
Usídlily se u vás doma štěnice? V tom případě si připravte pevné nervy. Tito škůdci patří mezi nejčastější lidské parazity. V průběhu dne jsou většinou schované za nábytkem nebo pod podlahou, v úkrytech zakládají velké kolonie a v noci vylézají ven, aby mohly sát lidskou krev. Jejich přítomnost poznáte podle nepříjemných štípanců na kůži a také podle trusu, který vypadá jako malé černé tečky.
České domácnost se nejčastěji potýkají s nezvanou návštěvou štěnice domácí, které se podle oblíbeného místa výskytu říká také štěnice postelová. Jedná se o ploštice bez křídel se třemi páry nohou a čtyřčlánkovými tykadly, které se k vám do bytu mohou dostat ze starého nábytku, z městské hromadné dopravy, ze sousedova bytu nebo třeba v kufru z dovolené.
Jelikož jsou tito škůdci odolní proti většině dostupných prostředků, představují velice nepříjemný problém. Likvidace svépomocí štěnice pouze vyruší, přestěhují se na nové místo a udělají v domácnosti ještě větší škodu. Vyhněte se proto volně prodejným insekticidům a raději zavolejte odborníky na dezinsekci, kteří u vás doma aplikují speciální postřik a během několika návštěv se štěnic účinně zbaví.

Jak bojovat s invazí mravenců?
Dalšími nevítanými návštěvníky, se kterými se české domácnosti potýkají velice často, jsou samozřejmě mravenci. Jedná se o drobný blanokřídlý hmyz, který se do bytu stěhuje z okolních zahrad. Největší zastoupení má v České republice mravenec obecný, můžete se ale setkat také s faraonem. Jako útočiště těmto škůdcům většinou slouží kuchyně, kde se živí zbytky potravin a roznášejí kolem sebe různé bakterie.
Mnoho českých domácností považuje likvidaci mravenců za nadlidský výkon. Aby vás návštěva těchto škůdců nezastihla nepřipravené, můžete vyzkoušet některou z následujících osvědčených rad:
- Dobře utěsněte veškerá okna
- Ucpěte všechny díry a mezery
- Skladujte potraviny v uzavíratelných nádobách
- Nasypte do mravenčích cestiček prášek do pečiva
- Potřete parapety a rámy oken zubní pastou
- Pod oknem zasaďte cibuli, česnek či řebříček
- Natřete prahy horkou slanou vodou
- Nadrobte na mravence kávovou sedlinu
- Vytřete podlahy octovou vodou
Pokud žádná babská rada nezabere, můžete sáhnout také po některém z běžně dostupných přípravků, jako jsou například různé spreje proti mravencům, insekticidy, granule, prášky či speciální dýmovnice. Jestliže ani tyto prostředky rojení mravenců ve vašem domě nezabrání, nezbývá nic jiného, než se obrátit na odbornou firmu.
Boj s vosami vás může přijít draho
Mezi nejméně oblíbené škůdce patří v neposlední řadě také vosy. Pokud se tento nebezpečný hmyz v okolí vašeho bytu přemnožil a ohrožuje vaše děti nebo jste našli na půdě vosí hnízdo, situaci byste rozhodně neměli podcenit. Může se totiž stát, že na drobného škůdce někdo šlápne ve vysoké trávě nebo ho nedopatřením spolknete s kouskem ovoce, a vosí bodnutí na sebe nenechá dlouho čekat. Taková rána je nejen bolestivá a způsobuje nepříjemné otoky, pro alergiky ale může být i smrtelná.
Co tedy dělat, když chcete rychle a bezpečně zlikvidovat vosí roj? Zapomeňte na pomoc hasičů, zaručené rady či volně dostupné prostředky a okamžitě kontaktujte profesionály. Odborná firma na místo vyšle zkušeného pracovníka, který zhodnotí situaci, navrhne nejlepší způsob hubení vos a během jednoho zásahu se škůdců zbaví. Dezinsekce se provádí prostřednictvím insekticidních postřiků či poprašů, aplikovaných pod tlakem do vosího hnízda. Většinou se provádí večer nebo brzy ráno, kdy jsou vosy méně aktivní, není to ale nutné.
Autor: InHaus.cz