Jedině zahradní nábytek, kterému věnujete patřičnou péči, vám bude dlouho sloužit
Pořídili jste si nový zahradní nábytek? Pak zřejmě budete chtít, aby vám sloužil a vaši zahradu zdobil pokud možno co nejdelší dobu. Vězte, že dlouhou životnost svému nábytku zajistíte pravidelnou péčí, především jeho pravidelným čištěním. Poradíme vám jak na to.
Jaký zahradní nábytek jste si pořídili? Plastový, kovový, nebo teakový? Každý totiž vyžaduje jiný přístup k jeho očistě, bez které se péče o zahradní nábytek jako taková neobejde.
Čistíme plastový nábytek
Plastový nábytek obecně patří mezi ten nejcitlivější. Nejeden uživatel vám potvrdí, že stačí jediný škrábanec, a na problémy je zaděláno. Z toho důvodu při očistě nesmíte používat písek, ať již klasický či tekutý. Ten totiž naruší povrch nábytku, ve kterém se pak snadno usazují nečistoty. Zakázané samozřejmě jsou i drsné houbičky na nádobí a drátěnky. Místo nich použijte obyčejný hadr a k tomu určený přípravek, který většinou stačí na povrch nastříkat a následně setřít.
Čistíme teakový nábytek
Jiný přístup vyžaduje očista nábytku teakového, k níž je na místě zvolit speciální napouštěcí oleje či vosky, které dřevu po aplikaci navrátí jeho přirozený vzhled. A to aniž by došlo k ucpání pórů dřeva, které tak může i nadále „dýchat“. Přímo pro ošetření teakového nábytku (ale i nábytku z jiných tvrdých dřevin) je například určený teakový napouštěcí olej. Pokud na teakový zahradní nábytek celý rok nesáhnete a necháte jej na pospas větru a dešti, tak zhruba po dvou letech ztratí svou žlutavou barvu a utvoří se na něm mnoha lidmi vyhledávaná šedozelená patina.
Čistíme nábytek z hliníku
Velké popularitě se v současné době těší i nábytek z lehkého hliníku či jiného kovu. Jeho hlavním nepřítelem je koroze, proti které renomovaní výrobci zasahují už při výrobě. Opravdu kvalitní modely tak bývají ošetřeny tzv. dvojitou ochranou sestávající se z metalizace (zinková úprava zabraňující zrezivění) následované nástřikem polyesterové barvy s UV filtrem. Nabízí se tedy myšlenka, že tento nábytek je bezúdržbový, což je a není pravda. Problém nastane, když dojde k odštěpení byť malého kousku nátěru, který v tom okamžiku svou antikorozní schopnost ztratí. Korozi v tom případě můžete zabránit dvěma způsoby: s malými oděrkami si poradí antikorozní sprej a v případě většího poškození sáhněte spíše po antikorozním nátěru.
Autor: InHaus.cz