Jaké bylinky můžeme pěstovat na balkóně?

Nevlastníte zahradu ani skleník? Nevadí, i tak si můžete navařit speciality nebo umíchat mojito s domácími bylinkami. Mnoho druhů lze bez problémů pěstovat v květináči na balkoně. 

Jak a kdy bylinky vysadit

Nejvhodnější doba pro vysazení bylinek na balkon se již blíží – dostatečné teplo na to bývá zhruba od poloviny května. Než je umístíte ven, můžete si je samozřejmě předpěstovat doma na parapetu. Sehnat se dají v podobě semínek i malých sazeniček, což je zvláště pro začátečníky ta vhodnější varianta. Středomořské bylinky jsou doma na sušších půdách, nebudou proto vyžadovat hnojení, které by jim naopak mohlo ubírat na chuti a vůni. Při nedostatku prostoru lze dokonce pěstovat některé druhy pohromadě, dbejte však na to, jak které z nich potřebují zalévat.

 Bonami.cz: Sada 3 květináčů Orla Kiely RetroBonami.cz: Sada 4 dřěvných květináčů s podmiskou Athezza Roots

Na jaké druhy se zaměřit

Jednou z nejvděčnějších a současně nejméně náročných bylinek je máta. Je výborná čerstvá i sušená a její výrazná chuť se výborně hodí do čajů, smoothies, koktejlů, limonád i dezertů. Pěstujte ji v samostatných květináčích, kde bude mít dostatek prostoru k rozmachu a nenechávejte sazeničky na přímém slunci, má ráda spíše stinná místa. Jediné, nač si musíte dávat pozor, je pravidelné zalévání. Díky svým velkým listům potřebuje hodně vody.

Další odolnou a rozšířenou balkonovou bylinkou je pažitka. Ta se u nás pěstuje snad odjakživa – chleba s máslem a pažitkou je ostatně pro většinu z nás oblíbenou vzpomínkou na dětství. Dochutíte jí ale také polévky, pomazánky, většinu jídel připravovaných na pánvi, brambory a další přílohy. Bude se jí dobře dařit jak doma za oknem, tak venku – opět není nutné příliš slunce a prospěje jí hojné zalévání. 

Bonami.cz: Závěsná polička na květiny Esschert DesignBonami.cz: Bedýnka s květináči Clayre & Eef Pots, 25x18 cmKokiskashop.cz: Závěsný obal na květiny 60 x 65 cm

Kdekdo by dnes rád vnesl do kuchyně exotickou chuť Asie. Zkušenější pěstitelé mohou sáhnout po trochu náročnější bylince, jíž je svěží koriandr. Vyžaduje speciální květináče na bylinky, nejlépe samozavlažovací, a prospěje mu každoměsíční hnojení. Pěstujeme ho pro listy i zralá semena, která se sklízí, jakmile zhnědnou. Kromě netradiční chuti se vám koriandr odvděčí za vaši péči i příznivým efektem na zdraví: zbavuje tělo těžkých kovů a působí proti nadýmání.

Mezi další bylinky, jejichž pěstování se rozhodně vyplatí vyzkoušet, patří citronová tráva, bazalka, šalvěj, rozmarýn, tymián, meduňka, saturejka, levandule, estragon, petržel nebo majoránka.

Kam dál:

 

Autor: InHaus.cz



Nabídka a registrace pro

Výrobci a obchody
Řemeslníci
Architekti a designeři
E-shopy, affiliate, ppc
Podmínky
Přidat firmu

O nás

Kontakt
Odkazy
Všeobecné podmínky
Partnerská spolupráce (affiliate)
RSS
N