Jak zlepšit klima v interiéru

Člověk v dnešní době prožije velkou část života v interiéru. Možná vás ani nenapadne, kolik škodlivin a nepříznivých vlivů tu na nás číhá. Vzduch bývá suchý, objevují se v něm chemikálie, škodlivé zárodky a různé výpary. Mohou nás například často pálit oči nebo jsme více náchylní k nemocem. Jak tedy klima v interiéru vylepšit?

Kde se škodlivé látky berou?

Dům prostý škodlivin bychom asi těžko našli. Uvolňují se ze stavebních hmot, nábytku, nátěrů, laků, koberců a dalších podlahových krytin, čisticích prostředků a dalších zdrojů. Důležité je větrání a omezení zdrojů chemikálií. V mnoha novostavbách je dokonce koncentrace škodlivin větší, než ve starých domech. Následkem bývají alergie, časté onemocnění dýchacích cest, snížená imunita, suché a podrážděné oči, únava a bolesti hlavy. Mezi nejčastější škodliviny patří aldehydy, benzol nebo trichlorethen.

Jak si můžeme pomoci?

Při koupi nábytku je dobré dát přednost chemicky neošetřenému dřevu před lepenými kousky. Používejme šetrné čisticí prostředky, laky a barvy. Dnes není problém pořídit skoro vše v ekologické kvalitě. Tím prospějeme nejen sobě, ale i životnímu prostředí. Důležité je také správné větrání.

 O Ionic-CARE- ionizátor

Existují domácí čističe vzduchu, ionizátory a zvlhčovače, často s antibakteriálními filtry. Velmi vhodná je kvalitní klimatizace, která mnohdy všechny tyto funkce zahrnuje. Optimální vlhkost vzduchu se pohybuje mezi 40 až 60 procenty. Při vyšší vlhkosti je nám v zimě více chladno a utratíme více za topení. Přispívá navíc k tvorbě plísní. Nízká vlhkost vysušuje sliznice a zvyšuje náchylnost k nemocem.

Vliv pokojových rostlin

Neocenitelnými a přirozenými pomocníky ve zlepšení bytového klima jsou pokojové rostliny. Produkují kyslík, čistí vzduch, zachycují různé škodliviny. Je to i v závislosti na druhu rostliny. Velmi účinná je například dracéna, kolopejka, břečťan, zelenec nebo fíkus. Musí jít o zdravé a silné rostliny, nejlépe ve větším počtu. Pokud chceme zvlčit vzduch, nejlepší je na to banánovník nebo šáchor. Pro zachycení prachu jsou ideální rostliny tlusticovité a také rostliny s více ochlupenými listy. Velmi efektivní je detoxikace probíhající v kořenovém prostoru, zneškodňují se zde látky jako benzen, nikotin nebo formaldehyd pomocí mikroorganismů. Pořídit se dají speciální rostlinné filtrační systémy, které nemají kořeny obklopené půdou, nýbrž speciální směsí zeminy a aktivního uhlí. 

 

 

Autor: Magdalena VaškováNabídka a registrace pro

Výrobci a obchody
Řemeslníci
Architekti a designeři
E-shopy, affiliate, ppc
Podmínky
Přidat firmu

O nás

Kontakt
Odkazy
Všeobecné podmínky
Partnerská spolupráce (affiliate)
RSS