Z jakého materiálu pořídit žumpu ke svému domu?

Stavíte dům, chatu, či jakýkoliv jiný objekt, a jelikož v lokalitě stavby není kanalizace, je nutné odpadní vody směřovat do žumpy? Pokud ano, je třeba podívat se na to, jaké žumpy dnes existují, a jaké mají výhody a nevýhody. To, že ta správná by měla být vybrána hlavně s ohledem na počet lidí v domácnosti, to ví každý. Málokdo ale tuší, z jakých materiálů se vyrábějí a jaký je ten nejlepší. 

Beton

Známá a osvědčená klasika, která byla realizována hlavně v minulosti, kdy se jednalo o jediné dostupné řešení. Dnes je sice variant mnohem více, což ale neznamená, že by betonová žumpa stále nepatřila mezi vyhledávané možnosti. Pokud je vyrobena z kvalitního betonu, je garantováno, že nebude nikde prosakovat a nabídne přesně ty vlastnosti, které má mít. Jelikož je beton i známým a dlouho používaným stavebním materiálem, rozhodně vynikne i svou odolností. Díky vlastnostem dokáže beton odolat také tlaku samotné zeminy, díky čemuž se není důvod obávat jakéhokoliv poškození. Dané řešení však může mít i drobnou nevýhodu, která je spojena s náročnější výrobou, stejně jako usazením, což může znamenat i vyšší finanční náklady. Jinak ale jde o volbu, která nezklame.

Plast

Jenom těžko bychom našli jiný materiál, který stále více nahrazuje různé klasické materiály, ve všech oblastech našich životů. Je jasné, že právě plast je materiálem, ze kterého může být vyrobena žumpa. Samozřejmostí je, že i z tohoto materiálu jsou vyráběny certifikované žumpy a tak se jedná o klasickou volbu. Výhody plastu jsou celkem jasné, a mezi ty hlavní můžeme zařadit především tyto:

  • vysoká odolnost,
  • dlouhá životnost,
  • tvarová stálost.

Jedno negativum však taková žumpa může mít, a je spojeno s tím, že oproti betonu nemusí tolik odolat tlaku okolní zeminy. I proto se upustilo od běžných pravoúhlých tvarů, a tak jsou současné plastové žumpy samonosné, a mají oválný tvar. Tím se podařilo toto negativum jednoduše eliminovat. Dnes patří mezi to nejvyhledávanější, co na trhu existuje.

Sklolaminát

Ano, i toto řešení patří mezi možnost, kterou se lze vydat. I když ho moc lidí nezná, rozhodne nelze říci, že by bylo špatné. Sklolaminát je rozhodně materiálem, který nabídne svou kvalitu jak s ohledem na odolnost, tak i životnost. Jasnou charakteristikou takového provedení je rozhodně tvar, který výsledná žumpa má. Ten je totiž válcový, což může vést i k velmi jednoduchému umístění do země, do připravené jámy – bez nutnosti betonování. Materiál jako takový přijde vhod jak ve chvíli, kdy chcete eliminovat i riziko poškození tlakem zeminy, tak i rizika spojení třeba s působením podzemních vod. I nyní tedy mluvíme o možnosti využití moderního materiálu, který z hlediska kvality, ale třeba i nízké pořizovací ceny rozhodně nezklame.

 

Autor: InHaus.czNabídka a registrace pro

Výrobci a obchody
Řemeslníci
Architekti a designeři
E-shopy, affiliate, ppc
Podmínky
Přidat firmu

O nás

Kontakt
Odkazy
Všeobecné podmínky
Partnerská spolupráce (affiliate)
RSS