Vyznáte se v kobercích?

Rozhodli jste se použít jako podlahovou krytinu koberec? Až budete procházet e-shopy, vyplatí se mít přehled mezi dostupnými produkty a filtrovat koberce podle zvolených kritérií. Jak se tedy koberce vlastně dělí?

1.  Způsob pokládky

Pravděpodobně půjde o první kritérium, podle něhož se budete rozhodovat. Pokud toužíte pokrýt celou plochu místnosti, ideální volbou jsou pro vás celoplošné (metrážové) koberce, jejichž přidanou hodnotou je výborná zvuková a tepelná izolace. Kusové koberce slouží spíše jako interiérový doplněk, jímž zútulníte místnost s dřevěnou podlahou nebo linem. Zajímavý systém představují kobercové dlaždice, což jsou v podstatě kusové koberce, z nichž ale snadno seskládáte krytinu celé podlahy. V případě opotřebení jednoho dílu jej jednoduše vyměníte.

2.  Materiál

Dvě základní skupiny, koberce přírodní a syntetické, v sobě skrývají řadu různých materiálů, z nichž každý má svá pozitiva i negativa. O syntetických kobercích lze obecně říci, že vykazují výborné antistatické vlastnosti, dobře se čistí a dlouho drží tvar. Lákají svou nízkou cenou i odolností vůči roztočům, která z nich činí tu správnou volbu pro alergiky a astmatiky. Koberce z přírodních vláken dodají bytu punc luxusu, jsou příjemné na dotek a dobře odolávají znečištění. Kromě toho, že poskytují zvukovou i tepelnou izolaci, vytváří v místnosti specifické mikroklima – pohlcují nadměrnou vlhkost a v suchém prostředí ji naopak dodávají. Nejčastěji se setkáme s koberci z hedvábí, bavlny a vlny. Speciální kategorii tvoří kombinované koberce, jež se snaží zužitkovat dobré vlastnosti obou předchozích variant. 

3.  Způsob výroby

Ručně vázané koberce existují již tisíciletí – dnes touto technikou vznikají ty nejvzácnější kousky. Ruční vázání se dosud používá především v Indii, Nepálu, Afghánistánu, Turecku a okolních zemích. Strojně vázané koberce jsou na výrobu snadnější a dokážou ty ručně vázané v lecčem napodobit, přičemž ceny bývají příjemnější. Na trhu seženete také jednoduché tkané koberce bez klasického vlasu, nejčastěji zhotovené ze sisalu nebo kokosového vlákna. Klasický vlas nemají ani oblíbené bukláky. Nejrozšířenější jsou však aktuálně všívané koberce, které zabírají až 90 % dostupných výrobků. Jejich základ tvoří podkladová tkanina, do níž se všívají vlákna příze, a pro lepší stabilitu se ještě podlepují. Podobným typem jsou vpichované koberce, které ovšem nedosahují takové kvality, což vyvažuje nízká cena.

4.  Délka vlasu

Toto dělení proti sobě staví koberce s nízkým a vysokým vlasem. Obě alternativy mají své výhody. Koberce s nízkým vlasem oceníte díky jejich snadné údržbě a čištění, po měkoučkých kobercích s vysokým vlasem se vám zase bude nádherně chodit i bosky. Jejich životnost je ovšem o něco nižší, proto se často používají v ložnici a méně v obývacím pokoji a dalších místnostech s frekventovaným provozem.

zdroj: MujKoberec.cz

Autor: InHaus.czNabídka a registrace pro

Výrobci a obchody
Řemeslníci
Architekti a designeři
E-shopy, affiliate, ppc
Podmínky
Přidat firmu

O nás

Kontakt
Odkazy
Všeobecné podmínky
Partnerská spolupráce (affiliate)
RSS