Masivní dřevo, dýha nebo lamino? My hlasujeme pro postele z masivu!

Přírodní dřevo působí esteticky v jakémkoliv interiéru. Své místo si najde v moderních, minimalisticky zařízených domácnostech, stejně jako v rustikálním či vintage stylu. Ohledně toho, v jakém provedení si dřevěný nábytek pořídit, se ovšem vedou dlouhé debaty. Stojíte-li právě před výběrem nové postele, třeba vám tento článek pomůže dospět k rozhodnutí.

LTD desky neboli laminát

Nejlevnější variantou, kterou můžete pořídit, je nábytek z laminovaných dřevotřískových desek. Zdálo by se, že dřevotříska moc parády neudělá, opak je však pravdou. Díky současným možnostem se vyrábí velmi zdařilé imitace dřeva, které od originálu na první pohled neodlišíte. Lamino je nenáročné na údržbu, stačí ho jen otřít vlhkým hadříkem se saponátem a je hotovo. Do ložnice ale není tento materiál příliš vhodný, především kvůli jeho nízké odolnosti. Hovoří se také o hrozbě vzniku rakoviny a dalších obtíží z vdechování chemických výparů, neboť LTD desky jsou lepené.

Zdravější varianta

Blíže k přírodnímu materiálu již mají lisovnané MDF desky, k jejichž výrobě není zapotřebí lepidel. Lépe se opracovávají a je možné dále provádět nejrůznější povrchové úpravy. Ty už se v domácnostech uplatní spíš, vhodnější než do ložnice jsou však spíše na kuchyňské skříňky.

 

Elegantní dýha

Mnozí se domnívají, že i dýha je pouze náhražkou dřeva, to je však omyl. Zde už se jedná o skutečné dřevo, které je ovšem levnější než masiv a působí vzdušným dojmem. Navíc se jedná o ekologickou variantu, neboť se při výrobě jednoho kusu nábytku tímto způsobem spotřebuje výrazně méně dřeva, než je tomu u masivu. S odolností dýhy je to však nevalné, proto je do ložnice vhodné volit bytelnější materiál.

Masivní dřevo vydrží věčnost

Dřevěná postel z masivu přetrvá třeba celá staletí, to ostatně dokládají i zachovalé kusy středověkého nábytku na hradech a zámcích. Nebude pod vámi vrzat a nepoškodí ji každé škrábnutí. Masivní dřevo je zdravotně zcela nezávadné a do vaší domácnosti vnese vůni přírody. Ze všech jmenovaných materiálů je jednoznačně nejkvalitnější, zejména pokud se ošetří voskem či olejem. Co se týče vzhledu, máte na výběr mezi desítkami tuzemských i exotických dřevin, z nichž každá má naprosto originální barvu a kresbu. Unikát, který stvořila příroda, prostě nic nenahradí.

Autor: InHaus.czNabídka a registrace pro

Výrobci a obchody
Řemeslníci
Architekti a designeři
E-shopy, affiliate, ppc
Podmínky
Přidat firmu

O nás

Kontakt
Odkazy
Všeobecné podmínky
Partnerská spolupráce (affiliate)
RSS
N