Historické milníky vývoje LED diody

LED osvětlení dnes udává trend a svým způsobem tvoří dějiny. Světla s LED technologií jsou využívána v celé řadě oblastí. Ať už máme na mysli průmyslová zařízení, hi-fi systémy, osvětlení motorových vozidel nebo reklamy. Jaká však byla historie a vývoj LED diody?

Vše začalo v roce 1907, kdy Angličan Henry Joseph Round zjistil, že anorganické látky po excitaci elektrickým proudem vydávají světlo. Následně se svým objevem seznámil také časopis Elektrical World. Bohužel se však v té době zabýval hlavně konstrukcí nového zaměřovacího přístroje pro námořní dopravu a na tento jeho objev se zapomnělo.

Až v roce 1921 znovu pozoruje světelné emise popisované Roundem ruský fyzik Oleg Losev a průběhu dalších let tento úkaz detailně prozkoumal a popsal. Zásadním rokem je ten s označením 1935. Francouzský fyzik Georges Destriau vypozoroval světelné emise v sulfidu zinečnatém a s ohledem na svého ruského kolegu je nazval „ Losevovo světlo“. Právě Georgeosovi Destriauovi se v dnešní době přičítá objev elektroluminiscence.

Za další milník je považován rok 1951, kdy vývoj tranzistoru znamená výrazný krok v polovodičové fyzice. Vyzařování světla je od té doby možné vysvětlit. První červená luminiscenční dioda – typ GaAsP vstupuje na trh v roce 1962. Zásluhu na tom má Američan Nick Holonyack, který ji vyvinul. První LED dioda, jež vydávala světlo o viditelné vlnové délce, má za následek zahájení průmyslové výroby LED diod.

Další progres

V roce 1971 nastala další revoluční záležitost v souvislosti s LED světly. Díky vývoji nových polovodičových materiálů začala výroba LED diod v jiných barvách. Jednalo se o zelenou, oranžovou a žlutou. Výkon LED diod se tím pádem neustále zvyšuje.

Rok 1993 je spojený s vynálezem první jasně modré LED diody japonským profesorem Shujim Nakamurou. Kromě toho vyvinul také velmi účinnou LED diodu svítící v rozsahu zeleného spektra – dioda InGaN. O něco později navrhl taktéž bílé LED světlo.

Netrvalo to dlouho a v roce 1995 je na trh uvedena první LED dioda s bílým světlem vzniklým transformací pomocí luminoforu. V našem průřezu historií se dostáváme o jedenáct let dál, tedy do roku 2006. Ten je významný zejména proto, jelikož byly vyrobeny první světelné diody se světelnou účinností 100 lumenů na jeden watt. Takto vysokou hodnotu jsou schopny překonat jenom plynové výbojky.

Konečně jsme u roku 2010. V laboratorních podmínkách se začínají vyvíjet LED diody určité barvy se světelnou účinností 250 lumenů na jeden watt. Další pokrok postupuje velmi rychle. Za technologii budoucnosti jsou nyní považovány organické světelné diody – OLED.

Od objevu elektroluminiscence tedy uplynulo již více než sto let. Za tu dobu se odehrálo mnoho událostí, které nasměrovaly další vývoj LED technologií. Jaká bude budoucnost, se uvidí. Rozhodně však nelze vývoj zastavit a máme se jistě na co těšit.

Autor: InHaus.czNabídka a registrace pro

Výrobci a obchody
Řemeslníci
Architekti a designeři
E-shopy, affiliate, ppc
Podmínky
Přidat firmu

O nás

Kontakt
Odkazy
Všeobecné podmínky
Partnerská spolupráce (affiliate)
RSS