Masivní dřevěné podlahy

Podlaha výrazně utváří interiér. Při výběru je třeba dbát na kvalitu a trvanlivost, neboť podlaha se nemění tak snadno a často jako například nábytek nebo barva stěn. Typ podlahy vybíráme s ohledem na celkový styl a vzhled interiéru. Důraz je třeba dát i na využití podlahy. Jiný typ podlahy volíme do koupelny, jiný na chodbu nebo do obývacího pokoje. Jedním z nejoblíbenějších materiálů je rozhodně dřevo. Výrobci jsou si toho vědomi, a tak nabízejí dekor dřeva i u keramické dlažby, vinylu, linolea nebo PVC krytin. Nejen dekor dělá podlahu. Důležitý je i samotný pocit z podlahy. Žádný ze zmiňovaných materiálů nedokáže vytvořit pocit pravého dřeva.

 Za dřevěné podlahy jsou často považované laminátové plovoucí podlahy. Ty sice obsahují dřevo a dekory jsou většinou dřevěné, ale povrch je laminátový. Na ten se tiskne dekor nebo lisuje dekorační papír. Laminátové podlahy se u nás rozšířily již v sedmdesátých letech. Současní výrobci dokáží vyrobit velice kvalitní a trvalé laminátové podlahy. Jejich nevýhody však stále přetrvávají. Jde o zvýšenou hlučnost, choulostivost na vlhkost a oproti dřevěných podlahám chladnější a tvrdší povrch. 

Jaké jsou možnosti při výběru masivní dřevěné podlahy

Masivní dřevo

Klasická masivní dřevěná podlaha z jednoho kusu dřeva se vyrábí jako parkety nebo palubky. Parkety se pokládají celoplošným lepením, palubky se připevňují na dřevěný rošt. Povrch se lakuje nebo ošetřuje olejem. Lak dřevo uzavře, snadněji se pak udržuje čistota. Poškrábanou a opotřebenou podlahu je nutné celou přebrousit a znovu nalakovat. Olejování ponechá dřevu přírodní povrch a vzhled. Opotřebená místa lze lokálně opravit. Podlahu je potřeba jednou za čas přeolejovat. Přírodní neuzavřený povrch se hůře čistí a udržuje. Masivní dřevěná podlaha vydrží celá desetiletí, lze ji brousit a renovovat, působí příjemně a teple. Když dojde pádem těžkého předmětu k hlubokému poškození podlahy, bude sice podlaha poškozena, ale stále bude na povrchu dřevo. U laminátové podlahy se podobným poškozením odhalí nevzhledná laminátová vrstva. Nevýhodou masivní dřevěné podlahy je náročnější pokládka, náchylnost na změnu teploty a vlhkosti. V suchém prostředí sesychá, ve vlhkém bobtná. Není vhodná na podlahové topení, je náročnější na údržbu a může vrzat. Proto se stále více prosazují vícevrstvé podlahy, které si ponechávají veškeré kladné vlastnosti dřeva a omezují negativa. Jejich výroba je navíc šetrnější k životnímu prostředí.

Dvouvrstvé dřevěné podlahy

Spodní vrstva silná cca 7mm je vyrobena z odolných materiálů a zajišťuje nosnou a stabilizační funkci. Horní dekorační vrstva silná 3-4 mm je z ušlechtilého dřeva. Dvouvrstvá podlaha se instaluje plošným lepením. Díky své malé tloušťce a dobré tepelné vodivosti je vhodná na podlahové vytápění. Při instalaci mohou vzniknout malé výškové nerovnosti. Někteří výrobci proto po pokládce podlahu ještě lehce zbrousí a povrch ošetří olejem, voskem nebo lakem.

Třívrstvé dřevěné podlahy

Třívrstvá dřevěná podlaha je vrcholem současné podlahářské technologie. Lamely jsou tvořeny spodní vrstvou pevné protitahové dýhy. Střední vrstva je většinou ze smrkového dřeva uloženého napříč, brání tak objemovým změnám. Vrchní vrstva je z ušlechtilého dřeva silného 2 až 6mm. Tloušťka a kvalita tohoto dřeva často určuje cenu podlahy. Kvalitní podlahu lze mnohokrát přebrousit a docílit tak vzhledu nové podlahy. Kompletní lamely mají tloušťku od 12mm do 22mm. Některé mají dole navíc nalepenou protihlukovou podložku. V prodeji jsou i levné dýhované podlahy s tloušťkou nášlapné vrstvy pouze 0,6mm. Ty se ovšem brousit nedají.

Třívrstvé podlahy mají na okrajích spojovací zámky (pero - drážka). Pokládají se tedy rychle jako plovoucí podlahy. V případě instalace na podlahové vytápění se lepí.  Díky zámkům je podlaha dokonale rovná a celistvá. Zde je důležitá přesnost a kvalita výroby. Jednotlivé lamely jsou již z výroby kompletně opracované včetně nášlapné vrstvy. Po pokládce tak lze podlahu hned používat.

Vrchní nášlapná vrstva je důležitá nejen svou kvalitou, ale i designem, který utváří celkový pocit z interiéru. U kvalitních výrobců si můžete vybrat z mnoha typů dřevin a z velkého množství vzorů a povrchových úprav. Tradiční je lakování nebo olejování. Třívrstvou podlahu lze i barevně mořit. Oblíbené je také kartáčování. Tato metoda u dubové podlahy odstraní z vrchní nášlapné vrstvy měkčí dřevěná vlákna. Vynikne tak více struktura dřeva a výsledný povrch je velmi tvrdý a odolný. Špičkoví výrobci dokáží vyrobit podlahu na míru dle přání zákazníka.


Výhody třívrstvých dřevěných podlah:

  • Rychlá montáž
  • Dlouhá životnost
  • Po položení je podlaha hned funkční a zcela hotová
  • Ideální pro rekonstrukce díky možnosti výběru vhodné tloušťky
  • Méně náchylná k bobtnání a sesychání než masivní podlaha
  • Velké množství vzorů
  • Příjemný a hřejivý pocit na nohy
  • Vhodnost některých typů na podlahové topení
  • Přírodní a zdravý prospěšný materiál

 

Autor: InHaus.czNabídka a registrace pro

Výrobci a obchody
Řemeslníci
Architekti a designeři
E-shopy, affiliate, ppc
Podmínky
Přidat firmu

O nás

Kontakt
Odkazy
Všeobecné podmínky
Partnerská spolupráce (affiliate)
RSS