Pořizujete pergolu? Vsaďte na hliník

Pergoly patří k nejoblíbenějším zahradním stavbám. V tradičním pojetí je pergola dřevěná konstrukce, po které se popínají rostliny a majitelům zahrady nabízí příjemné místo k posezení. V současné době se pro stavbu pergol používají i jiné materiály, jakým je třeba plast nebo hliník.

Pergola může stát v zahradě jako samostatná zahradní stavba nebo být přistavena k domu. Zastřešené pergoly navíc umožňují celoroční pobyt venku i za nepříznivého počasí.

Jaký materiál zvolit při výrobě pergoly?

Ideálním materiálem pro výrobu pergol je hliník. V porovnání se dřevem je mnohem lehčí, pevnější, odolnější vůči povětrnostním vlivům a v podstatě bezúdržbový.

 

Zastřešení pergol

Pokud se rozhodneme pergolu zastřešit, hliníková konstrukce nám nabízí více řešení. Jaké jsou tedy možnosti? Kromě klasické střechy ze skla či polykarbonátu můžeme použít hliníkové lamely, baldachýn či  speciální rolety.

Výhodou stropních hliníkových lamel je jejich náklon až o 160 stupňů, kterým lze regulovat přístup světla. Při dosednutí na sebe vytvoří lamely celistvou nepropustnou plochu, některé modely lze shrnovat i do stran nebo je osadit led pásky. Výhodou hliníkové střechy je i její nosnost až 130kg/m2, což oceníme především v zimním období, kdy se nemusíme obávat každého centimetru nového sněhu.

Další možností zastřešení pergoly je baldachýn, což je systém textilního zastínění z třívrstvého vodotěsného PVC, které je odolné vůči UV záření. Součástí konstrukce jsou vodící lišty, které umožňují stahování celého stropu k libovolné straně a rovněž důmyslně propracovaný odvod dešťové vody. V zimním období ochrání stažený baldachýn krycí stříška. Velmi žádaným střešním zastíněním jsou i speciální rolety. Jedná se o látku vypnutou mezi dvěma lištami, kterou podle potřeby můžeme svinout do hliníkového boxu. I tady se můžeme spolehnout na dobře vyřešený odtok dešťové vody.

Boční zakrytí pergol

Za sychravého počasí oceníme i zakrytí bočních stěn pergoly. K tomu lze použít integrované screenové rolety, skleněné stěny nebo posuvné dřevěné okenice. Rolety jsou vzdušné, odolné větru a částečně i dešti, pohodlně ovládané motorem. Speciální látka umožňuje pohled ven a přitom velmi dobře stíní. Rolety s transparentní fólii jsou zcela nepropustné větru a dešti, ovšem nemají žádný stínící efekt.

Boční stěny dokonale zakryjí také posuvné skleněné stěny, ovšem musíme počítat s tím, že odsunuté vždy zabírají určité místo a pergola není plně otevřena. Velmi oblíbené jsou v poslední době také hliníkové posuvné okenice s dřevěnými lamelami, které lze libovolně naklápět a regulovat jimi intenzitu osvětlení.

 

Fotografie realizací jsou od předního
dodavatele pergol a stínění DIAMOND DESIGN: http://www.diamonddesign.cz/pergoly/

 

Autor: InHaus.cz

slamenka
slamenka • před: 2 roky a 5 měsíci

Část konstrukcí je určitě pozink, nikoli hliník. Stačí se podívat, tedy pokud nejde o záměrnou "kamufláž" a patinu.Nabídka a registrace pro

Výrobci a obchody
Řemeslníci
Architekti a designeři
E-shopy, affiliate, ppc
Podmínky
Přidat firmu

O nás

Kontakt
Odkazy
Všeobecné podmínky
Partnerská spolupráce (affiliate)
RSS
N