Inspirace, jak na zahradní jezírka

Pohledem na vodní plochu je člověk fascinován od nepaměti. Bydlet u moře, řeky, rybníku či jezera je pro mnohé z nás nesplněným snem, a proto toužíme vnést vodní živel alespoň do své zahrady. Voda dává zahradě nový rozměr, přináší do ní dynamický prvek, život i místo k relaxaci. Je celá řada možností, jak vodu do zahrady zakomponovat. Jednou z možností jsou zahradní jezírka.

Než se pustíte do budování zahradního jezírka, ať už svépomocí nebo zadáním specializované firmě, zamyslete se nad tím, k čemu by mělo jezírko sloužit. Zvažte pečlivě velikost jezírka, jeho umístění v zahradě a jeho využití. Zda se bude jednat o koupací jezírko, jezírko s rybami nebo pouze vodní plocha osázená vodními rostlinami. 

Umístění jezírka

V ideálním případě by mělo být jezírko umístěno v nejnižším místě zahrady, ne vždy je to však možné. Vhodné je osluněné místo, kde slunce dopadá min. 6 hodin denně ( menší jezírka by měla být přes poledne zastíněná, aby nedocházelo k jejich přehřátí), mimo dosah stromů a padajícího listí. Z důvodu bezpečnosti či nerovnosti terénu lze dokonce vybudovat i vyvýšené jezírko nad povrchem zahrady.

Malá jezírka

Pokud vlastníte malou zahradu a uvažujete o vybudování menší vodní plochy, sáhněte po prefabrikovaných nádržích ze stabilních plastických hmot. Nádrž vsadíte do vyhloubené jámy ve tvaru jezírka, po vnějším okraji zasypete pískem či drobným štěrkem, řádně upěchujete, okraje jezírka vyložíte kameny a máte v podstatě hotovo. 

Můžete si ovšem vybudovat vodní nádrž dle vlastního návrhu a požadovaného tvaru, hloubky a velikosti. K vybudování jezírka zvolte fólii, která se využívá při tvorbě větších vodních ploch.

Větší vodní plochy

V tomto případě se při zakládání jezírka používá jezírková fólie, která se klade do předem vyhloubeného tvaru jezírka na geotextilii. Geotextilie chrání jezírkovou fólii před protržením. Optimální nezámrzná hloubka jezírka by měla být minimálně 45 cm, v případě, že by v jezírku měly přezimovat ryby, zvyšte hloubku jezírka na 1,5m. Nezapomeňte vybudovat dostečně široký pobřežní pás pro výsadbu mělkovodních a mokřadních rostlin, měl by tvořit alespoň čtvrtinu celkové plochy jezírka. 

Garden Centrum: IMG_5941.JPG

Koupací jezírko s dřevěným molem

Technika pro zahradní jezírka

Aby voda v jezírku zůstala čistá, je nutná instalace filtračního zařízení. Pro správné okysličení vody se mohou instalovat i vodní dekorativní prvky, jako fontánky, trysky, vodopády. 

Vodní rostliny

Vybrat vhodné rostliny pro vodní plochy a jejich správný počet, bývá často velmi důležitým kritériem pro uchování čistoty jezírka. U jezírek rozlišujeme tři druhy pásem, které jsou osázeny vhodnými druhy. Občas zatopená mokřadní zóna ( vhodná např. pro blatouch, ostřici, tužebník..), pásmo mělké vody ( ideální pro vodní kosatce, šípatku, šmel..) a zóna hluboké vody ( pro lekníny, plavíny ...).

Život v jezírku

I sebemenší vodní plocha obohatí zahradní faunu. Vybudováním jezírka vytvoříte útočiště pro celou řadu živočichů. Než se nadějete, máte v jezírku žáby, vážky, vodoměrky nebo potápníky. A další, například mlže, škeble a ryby, můžete sami nasadit. V rámci zachování čistoty vody zvolte jejich správný počet k velikosti jezírka.

 

Další fotografie jezírek pro vaši inspiraci najdete na InHaus v kategorii Zahradní jezírka.

Autor: InHaus.czNabídka a registrace pro

Výrobci a obchody
Řemeslníci
Architekti a designeři
E-shopy, affiliate, ppc
Podmínky
Přidat firmu

O nás

Kontakt
Odkazy
Všeobecné podmínky
Partnerská spolupráce (affiliate)
RSS
N