Zelené střechy jsou návratem k přírodě

Tradice zelených neboli vegetačních střech sahá do daleké historie. V dnešní době nacházejí opět své uplatnění, mají velký přínos především pro městskou zástavbu. Působí pozitivně na lidskou psychiku, jsou důležitým estetickým prvkem a zároveň chrání budovy před nepříznivými vnějšími faktory.

Střechy osázené vegetací vrací originálním způsobem zeleň do měst. Velkoplošná výstavba zabírá mnoho půdy a toto je částečná kompenzace. Rostliny mohou redukovat městské znečištění a zlepšovat vlhkost ovzduší. Svým vzhledem zelené střechy snižují stres a napětí. Při správném architektonickém řešení mohou být určeny i pro relaxaci. I když pozitivních vlastností a argumentů je mnoho, jde o prvek, který se rozšiřuje jen velmi pozvolna. 

Souvrství vegetace snižuje tepelné ztráty budovy, přispívá k tepelné stabilitě a chrání konstrukci vůči UV záření. Zanedbatelné není ani snížení odvodu srážkové vody do kanalizace. Existují klasické zeminové systémy, které vyžadují bytelnější konstrukci. Ty musí mít drenážní, filtrační, hydroakumulační a separační vrstvy. Speciální vegetační panely ale celý proces usnadňují, sdružují všechny tyto funkce dohromady a není třeba takové dimenzování nosné konstrukce, protože střecha je zkrátka lehčí. Tyto desky mají dobrou drenážní kapacitu a velkou vodní propustnost. Poskytují dostatek vzduchu pro kořeny, zadržují vodu a dokážou dobře snižovat tepelné ztráty budovy. 

Zelené střechy vytvářejí estetičtější prostředí a stávají se útočištěm pro ptactvo, hmyz a další drobné živočichy. Osévají se travními porosty, možné je ale i osázení květinami, dřevinami nebo dokonce zeleninou. Pro výběr konkrétního vegetačního systému a rostlin je třeba zjistit, co vše je na dané střeše možné, a co už nikoliv.

Mezi základní faktory patří nosnost konstrukce, sklon střechy a možnosti následné údržby. Lepší je navrhnout vegetační střechu u novostavby než ji provádět při rekonstrukci. U nového domu totiž dopředu zohledníme zvýšené zatížení. Vegetační vrstva je poměrně dost těžká. U některých starších staveb nám jejich konstrukce a statika vysněnou realizaci zkrátka nedovolí. Díky lehčím vegetačním panelům jsou ale možnosti poněkud širší. 

Střechu můžeme pojmout jako extenzivní, která je nenáročná na realizaci i údržbu, ale užijeme si pouze její estetickou stránku. Zato intenzivní zelená střecha je jakousi zahradou a střeše. Musíme se o ni sice řádně starat, ale na oplátku ji můžeme funkčně využívat pro relaxaci. Umožňuje totiž pohyb osob. Součástí péče o střechu je téměř vše, jako u klasické zahrady, tedy starost o rostliny i jejich zavlažování. 

Zelené střechy se dají realizovat téměř na všech stavbách, které to konstrukčně dovolí. Nejčastěji se s nimi setkáme ve městech, a to nejen na rodinných domech, ale především na komerčních nebo administrativních budovách. 

Foto: Zdroj uveden v detailu fotografií.

Autor: Magdalena Vašková

slunicko
slunicko • před: 2 roky a 5 dny

Krásné a uklidňující,zvlášť v městských částech by to byla nádherná oáza klidu.Nabídka a registrace pro

Výrobci a obchody
Řemeslníci
Architekti a designeři
E-shopy, affiliate, ppc
Podmínky
Přidat firmu

O nás

Kontakt
Odkazy
Všeobecné podmínky
Partnerská spolupráce (affiliate)
RSS