V dětském pokoji oddělte pracovní a herní zónu aneb jak zařídit dětský pokoj

S dětským pokojem pro novorozence si zřejmě hlavu lámat nebudete, protože miminko ke spokojenému životu potřebuje pohodlnou postýlku, přebalovací pult a nějakou hrací deku. Pokud však dítě přichází do věku předškoláka, začnete přemýšlet nad novým vybavením. Ještě než se pustíte do nakupování nábytku, měli byste si ujasnit, jak celou místnost rozdělíte. Bytoví architekti totiž doporučují vymezit pracovní, odpočinkovou a herní zónu. 

V současné době hraje prim takzvaný rostoucí nábytek, který dítěti vydrží na několik let, a tak se nemusíte do renovace dětského ráje pouštět každý rok. Vedle nábytku byste měli klást důraz na svítidla, přičemž v pokoji by mělo být jak jedno centrální stropní světlo, tak i stolní lampa, což ocení především školáci při psaní úkolů. 

Barvy utváří celkovou atmosféru

Pravděpodobně jste už někde slyšeli o tom, že jednotlivé barvy mají na člověka různý vliv, například zelená je barvou klidu. Pokud hledáte vhodné odstíny do dětského pokoje, měli byste myslet na to, že pokoj by měl být pestrý a veselý. Zeptejte se klidně vašeho dítěte, jakou barvu by si ve svém království přálo. Vyhněte se přehnaným a kýčovitým kombinacím, odborníci doporučují maximálně tři různé barvy. 

Hyperaktivní ratolesti se budou příjemně cítit ve studených barvách, jako jsou modrá, světle fialová, zelená a podobně, neboť uklidňují. Pro rozveselení zase slouží teplejší barvy, mezi nimiž najdete oranžovou, žlutou a červenou. 

Rozdělení pokoje do funkčních zón

Jakmile bude vymalováno, rozdělte dětský pokoj na několik funkčních zón, přičemž v jedné se budou ratolesti hrát, v druhé spát a ve třetí zase učit. Z bezpečnostních důvodů se nedoporučuje dávat nábytek přímo pod okno, protože děti jsou vynalézavé a bez problémů by na opěradlo křesla anebo stůl vylezly, otevřely si okno a neštěstí by bylo na světě. 

Jestliže v dětském pokoji bude menší dítě ve věku do pěti let, dbejte na to, aby neměl nábytek ostré rohy a hrany. 

Rostoucí nábytek z přírodního materiálu

Školáci prosedí u stolu okolo osmi až devíti hodin denně, a proto je velice důležité, aby měli k dispozici ergonomický nábytek pro děti. Ideální je takzvaný rostoucí nábytek, který v podstatě, jak už samotný název napovídá, poroste s dítětem. Výškově nastavitelné židle a stoly se dokážou přizpůsobit výšce dítěte. 

Výrobní materiál by měl být přírodní, protože děti jsou zkoumavé a všechno rády olizují, hlavně ve věku do pěti let. Zaměřte se tedy na to, aby nebyl nábytek opatřen chemickými a syntetickými látkami.

Dětský pokoj slouží do té doby, než začne dítě chodit do školy, především na hraní, a tak psací stůl se židlí můžete koupit až v okamžiku, kdy dítě bude v předškolním věku.

Kam dál:

Autor: InHaus.czNabídka a registrace pro

Výrobci a obchody
Řemeslníci
Architekti a designeři
E-shopy, affiliate, ppc
Podmínky
Přidat firmu

O nás

Kontakt
Odkazy
Všeobecné podmínky
Partnerská spolupráce (affiliate)
RSS
N