Jak ušetřit za energie? Solární panely, pokličky i papiňák

Máte sen o ještě hezčím a zdravějším prostředí pro vás a vaše blízké, ale pořád jen řešíte finance? Začněte šetřit tam, kde jsou nadměrné výdaje nejzbytečnější - na energiích. Dnešní článek přináší tipy, jak uspořit za plyn nebo elektřinu ihned i pomocí investic do stavebních úprav.

Každodenní šetrné chování

Šetřit za elektřinu nebo plyn můžete začít okamžitě a bez jakýchkoliv vstupních nákladů. Kvůli nešetrnému chování protékají zbytečně peníze téměř v každé domácnosti. Někdy se přitom člověk nemusí nijak zásadně omezovat, stačí jen změnit některé zaběhnuté návyky.

Největší částky se vyplývají hlavně za topení nebo v kuchyni. Jak za tyto položky ušetřit?

  • Nepřetápějte. V obytných místnostech vám stáčí teplota kolem 21 až 22 °C. Topení navíc je neekonomické a také nevhodné pro zdraví.
  • Umístěte za radiátory tepelně izolační folie, které zvednou teplotu ve vytápěné místnosti až o 3 °C.
  • Při vaření používejte na hrnce  pokličky. Sporák vypínejte s předstihem a jídlo nechte dojít. 
  • Při ohřívání nahraďte sporák mikrovlnou troubou. Když už vařit na sporáku, zauvažujte o pořízení papiňáku.
  • Pokud nemáte myčku, pořiďte si ji. Vždy se ji snažte co nejvíc naplnit.

Maximální využití se vyplatí také při používání pračky nebo sušičky. Plýtvání vodou zase omezíte, když se místo koupání budete sprchovat.

Ekologická domácnost

Stavební opatření, která přinesou dlouhodobé úspory hlavně za vytápění, jsou dnes v kurzu i díky finanční podpoře programu Nová zelená úsporám. Investice do zateplení fasády, rekonstrukce oken a dveří nebo výměny starého plynového za nový kondenzační kotel se díky dotacím brzy vrátí. Potom už jen každou zimu šetříte poměrně velké peníze.

Ještě dál zacházejí někteří investoři, kteří se snaží o aspoň částečnou energetickou nezávislost. Výroba vlastní elektřiny pomocí vodní, větrné nebo zdaleka nejčastěji sluneční energie může pokrývat vlastní spotřebu nebo je možné ji prodávat do běžné distribuční sítě. Solární panely na střechu také často slouží k ohřevu teplé užitkové vody.

Změna dodavatele nebyla nikdy jednodušší

Opatřením jednoduchým, ale přitom s velkými možnými výsledky, je změna dodavatele. Velká spousta lidí dnes zcela zbytečně přeplácí za elektřinu nebo za plyn jen proto, že se nezajímají o to, jaké účty by mohli platit jinde. Rozdíly mohou být přitom v řádu několika tisíců korun ročně.

 

Autor: InHaus.czNabídka a registrace pro

Výrobci a obchody
Řemeslníci
Architekti a designeři
E-shopy, affiliate, ppc
Podmínky
Přidat firmu

O nás

Kontakt
Odkazy
Všeobecné podmínky
Partnerská spolupráce (affiliate)
RSS