10 věcí co zařídit na zahradě v září

Září je měsícem, kdy na zahrádce sklízíme plody naší snahy a připravujeme ji na zimu. Po létě tedy rozhodně práce nekončí. Pokud budeme včas myslet už na další jaro, odvděčí se nám zahrada vyššími výnosy.

1. Radostná sklizeň

Zrají především jablka, hrušky, zelenina, ořechy. Stručně řečeno, sklízí se peckoviny, jádroviny a vinná réva. Je zapotřebí včas ze záhonků sklidit zeleninu citlivou na mráz (cuketa, papriky, okurky, rajčata). Vykopáváme brambory. Plody, které hodláme uskladnit, nejprve přebereme, poté uložíme na suchém a chladném místě. Úrodu můžeme zavařit, usušit, vyrobit mošt, pálenku… Některé plody ihned zužitkujeme v kuchyni. Září je zároveň nejzazším měsícem pro sklizeň bylinek, které poté již ztrácejí své aroma.

2. Příprava záhonů

Záhony zryjeme, přihnojíme, začneme chystat jámy pro podzimní výsadbu nových stromků. Konec léta a začátek podzimu jsou pro přesazení stálezelených keřů a stromků ideální.

3. Zářijové sázení

I když je září měsícem sklizně, zároveň můžeme některé plodiny vysadit. Pro jarní sklizeň sázíme a sejeme petrželku, špenát, polníček, zimní salát, ředkvičku, česnek. Vysazujeme dvouletky a trvalky, které pokvetou od jara do začátku léta. Kromě cibulovin se vysazují i hlíznaté rostliny a růže.

4. Voda pro jehličnany

Před zimou je potřeba vydatně zalít jehličnany. Nejlépe už v září, aby se voda dostala až hluboko ke kořenům. Ze zamrzlé půdy si vodu již nevezmou.

5. Péče o trávník

Pomocí vertikutátoru nebo alespoň ostrých nožových hrábí odstraníme z trávníku plsť nahromaděnou za léto. Ošetříme trávník herbicidy a přípravky proti mechu. Září je zároveň ideálním obdobím pro dosetí trávníku nebo rovnou založení nového výsevem i drnovou technikou. Taky je ještě možno trávu pohnojit.

6. Přesun pokojových rostlin dovnitř

Pokojové rostliny citlivé na mráz, které jsme letnili na zahradě, terase nebo balkoně, v září před prvními mrazíky přesouváme do interiéru.

7. Péče o jezírko

Září je ideální pro založení nového jezírka. To stávající pak vyčistíme, protrháme rostliny a před napadáním nečistot ho můžeme opatřit ochrannou sítí. Na podzim vysazujeme bažinaté rostliny.

8. Přihnojování

V září přihnojujeme hnojivy speciálně pro zimní výživu. Ta obsahují především draslík pro zpevnění pletiv a vyšší odolnost vůči mrazu.

9. Prořezávání větví

Ze stromů a keřů vyřezáváme poškozené a suché větve. Ovocné stromy potřebují prosvětlovací řez. Odstraníme spadané plody a ty nahnilé, které zůstaly nahoře. Stromy ošetříme před škůdci, například pomocí lepových pásek.

    10. Zazimování bazénu

Majitelé bazénů je musí připravit na zimu. Vypouštění není dnes už nutné, musíme ale vodu uvést do optimálního stavu, instalovat záslepky do trysek, vypustit vodu z trubek, hadic, čerpadla a filtrace, odpojit filtraci a další prvky ze sítě. Nakonec bazén důkladně zakryjeme.

Kam dál:

Autor: Magdalena VaškováNabídka a registrace pro

Výrobci a obchody
Řemeslníci
Architekti a designeři
E-shopy, affiliate, ppc
Podmínky
Přidat firmu

O nás

Kontakt
Odkazy
Všeobecné podmínky
Partnerská spolupráce (affiliate)
RSS