Jak správně vyvětrat a mít doma vždy čerstvý vzduch?

Vyvětrat vydýchaný vzduch v místnosti je snadné. Prostě otevřete okno a s ním dovnitř vpustíte spoustu čerstvého vzduchu. A s ním také veškeré alergeny, prach a jiné nečistoty, které na vás číhají v městech i na vesnicích. Je snad lepší zůstat zabarikádovaný doma a čekat na zvyšující se úroveň oxidu uhličitého?

Nezapomněli jste vyvětrat? Vydýchaný vzduch může být příčinou rychle nastupující únavy.

Nezapomněli jste vyvětrat? Vydýchaný vzduch může být příčinou rychle nastupující únavy.

Dýchatelný čerstvý vzduch je v domácnosti každou vteřinou ovlivňován ze všech stran. Zhoršit podmínky může používání chemických čistidel, parfémů nebo třeba sprejů na boty, ale také přítomnost opeřeného nebo chlupatého mazlíčka.

Zbavit se prachu nebo roztočů můžete všelijak. Kromě úklidu a luxování také pravidelným praním oblečení – podle některých zdrojů byste měli prát jednou týdně. I ve stoprocentně sterilním prostředí na vás však bude vždy číhat jiná komplikace – oxid uhličitý.

Tichý zabiják oxid uhličitý

Oxid uhličitý je těžší než vzduch a při vyšší koncentraci způsobuje únavu i daleko horší následky. Jeho podíl v nevětraném prostoru sami zvyšujeme dýcháním. V případě většího počtu lidí v malé místnosti přitom může jít o překvapivě nebezpečné hodnoty.

Pokud by vás zajímala bližší čísla, můžete zainvestovat do měřiče koncentrace CO2. Například v procentech tak můžete snadno sledovat, kolik oxidu uhličitého se právě vyskytuje ve vzduchu v místnosti.

Jak si výsledky vyhodnotit?

Už při dosažení hranice 0,1 % se můžete začít cítit ospale. V případě 0,5% podílu CO2 ve vzduchu dochází ke zrychlení tepu a při koncentraci větší než 4,5 % může následovat až ztráta vědomí a následná smrt.

Větrat by se mělo intenzivně – klidně krátce, hlavně ale častěji.

Větrat by se mělo intenzivně – klidně krátce, hlavně ale častěji.

Řešení problému: větrání

Větrat by se mělo častěji, než je většina z nás zvyklá. Jak tedy správně větrat? Ve chvíli, kdy začnete pociťovat únavu, už je pozdě. Než se ohrožovat ve vlastním obývacím pokoji, vždy je lepší otevřít okno i na tu nejrušnější ulici. Ještě zdravějším způsobem, jak zajistit pravidelné větrání, je instalace přívodních prvků vzduchu nebo klimatizace a větrání s rekuperací.

  1. Přívodní prvky venkovního vzduchu

Přívodní potrubí zabudované ve zdi obsahuje prachové filtry nebo síťky proti hmyzu, takže dovnitř proudí jen čistý vzduch. Alternativně se přívod venkovního vzduchu dá instalovat nad okno nebo za radiátor. V takovém případě se čerstvý vzduch může dále ohřívat a v zimě vytápět místnost.

  1. Klimatizace

Klimatizace se hodí tam, kde nepotřebujete měnit vzduch za čerstvý, ale pouze snížit jeho teplotu a případně vlhkost. Do jednotlivých místností si stačí pořídit klimatizaci lokální. Pokud ale toužíte po chytré domácnosti s možností rekuperace a s úpravou vzduchu ve všech pokojích, vyplatí se centrální klimatizační jednotka.

  1. Větrání s rekuperací

Větrání s rekuperací se používá především v pasivních a nízkoenergetických domech. Příjemně čerstvý vzduch je pak možné v domě udržovat v létě i v zimě, kdy navíc při výměně vzduchu dochází jen k minimálním ztrátám tepla. Rekuperace umí i ušetřit. S více než 50% úsporou může fungovat jako levné topení.

Autor: InHaus.czNabídka a registrace pro

Výrobci a obchody
Řemeslníci
Architekti a designeři
E-shopy, affiliate, ppc
Podmínky
Přidat firmu

O nás

Kontakt
Odkazy
Všeobecné podmínky
Partnerská spolupráce (affiliate)
RSS