Markýza je jako auto - je potřeba se o ni dobře starat, aby dlouho vydržela

Markýza představuje ideální řešení pro dočasné zastínění venkovního posezení, případně zimní zahrady, z níž by jinak slunce udělalo výheň. Co s ní ale v zimě? Do sněhu rozhodně určena není, proto se o ni musíte dobře postarat, aby vám sloužila i napřesrok.

Venkovní markýza a vlhkost

Listopad právě předal žezlo prosinci, pokud jste tedy ještě nezazimovali zahradu, je opravdu nejvyšší čas. K tomu neodmyslitelně platí také postarat se o venkovní bazén nebo právě o markýzy. Co do odolnosti proti vodě na tom, pravda, venkovní markýzy obecně nejsou špatně. Moderní akrylové tkaniny disponují vodoodpudivou impregnací a sklon markýzy přispívá k tomu, aby voda okamžitě stékala. Nejnovější metoda ošetření nanotechnologií zaručí, že špíně, vlhkosti i plísni bude látka odolávat opravdu zdatně. Faktem však zůstává, že markýza není střecha a jejím účelem je ochrana před sluncem, nikoliv před sněhem a deštěm. Bude-li těmto vlivům vystavena dlouho, může se struktura látky narušit, navíc se markýza bude prověšovat a ani její konstrukce by nemusela tíhu vydržet. 

Kazetové markýzy jsou odolnější

Někdy může pomoci již samotná konstrukce. Volba konkrétního typu markýzy záleží přirozeně na vašem vkusu, požadavcích a financích, jež jste ochotni vynaložit. Pořízení markýzy kazetového typu má však nespornou výhodu v tom, že je látka v zavřeném stavu zcela kryt v kazetovém obalu, a tedy chráněna proti nepřízni počasí. To znamená, že oproti ostatním typům, které nejsou vybaveny pouzdrem, bude mít delší životnost. I zde ovšem platí, že před zimou se o markýzu musíme dobře postarat.

Jak zazimovat venkovní markýzu

Před zazimováním markýzu nejprve opláchneme vodou. Nalezli jste na ní mastné skvrny? Většinou postačí přidat trochu mýdla – rozhodně nepoužívejte chemické čisticí prostředky, které by mohly narušit impregnaci! Po umytí je důležité látku dobře vypnout a nechat ji zcela vyschnout, aby nedocházelo k zatuchnutí, či dokonce plesnivění. Je-li to možné, snažte se potah udržet suchý po celou zimu, v opačném případě by se mohlo stát, že na ní na jaře po rozvinutí naleznete ošklivé mapy. Zkontrolujte, zda na markýze nejsou napadané listy, větvičky nebo drobné šišky. Nečistoty smeťte a zbavte ji prachu vysátím nebo vykartáčováním. Dále nezapomeňte promazat pružiny, vlastníte-li markýzu s protitahem, a věnujte pozornost i šroubovým spojům. U markýz s motorem doporučujeme schovat ovladač, aby si s ním například děti nechtěly hrát a markýzu v zimě nestáhly. I když se domníváte, že jste pro vaše markýzy udělali vše, co bylo ve vašich silách, servisní prohlídka koncem zimy určitě nezaškodí.

Autor: InHaus.czNabídka a registrace pro

Výrobci a obchody
Řemeslníci
Architekti a designeři
E-shopy, affiliate, ppc
Podmínky
Přidat firmu

O nás

Kontakt
Odkazy
Všeobecné podmínky
Partnerská spolupráce (affiliate)
RSS