Jak nenaletět na úskoky prodejců tepelných čerpadel

Nesolidní prodejci tepelných čerpadel používají celou řady triků, jimiž se snaží nalákat neinformované zákazníky. Na co si dát největší pozor?

Čerpadlo bez nutných komponentů

Tepelná čerpadla z některých nabídek neobsahují nutné komponenty – regulaci, oběhová čerpadla, pružné hadice a tak dále. Tím se sice zdánlivě sníží cena, ale stejně pak musíte vše dokoupit. Dejte si tedy pozor, ať nepořizujete jen prázdnou bednu s kompresorem.

Chladicí jednotky vydávané za tepelná čerpadla

Někteří dodavatelé vydávají zařízení určená primárně pro chlazení za tepelná čerpadla. Tato zařízení se používají v jižních zemích a topení je u nich jen vedlejším efektem. Chladicí jednotky se do našich podmínek nehodí, navíc mají vysokou spotřebu elektrické energie a jsou velmi hlučné.

Nadsazování životnosti tepelného čerpadla 

Zbystřete, pokud se dozvíte, že má určité tepelné čerpadlo životnost 30 let. Může se jednat o podřadný výrobek. Ve Švédsku mají s tepelnými čerpadly rozsáhlé zkušenosti a uvádějí obvyklou životnost kompresorů 20 let u zemních čerpadel a 15 let u vzduchových čerpadel.

Menší využitelný výkon tepelného čerpadla

U tepelných čerpadel se cenově odlišují jednotlivé výkonové stupně. Proto někteří dodavatelé opticky zvyšují výkon prodávaných tepelných čerpadel, a to například tak, že ho uvádějí při výhodnějších klimatických podmínkách. Zdánlivě byste si tedy mohli koupit tepelné čerpadlo 15 kW, jehož reálný využitelný výkon je ovšem poloviční.

Propagace odlišného tepelného čerpadla 

Dalším oblíbeným obchodním trikem je nabídka dvou tepelných čerpadel, jednoho kvalitního s vysokým topným faktorem, tudíž i dražšího, a dalšího hodně levného s bídnými parametry.
Dodavatel například inzeruje topný faktor 7,3. Fotografie z instalací a reference však ukazují, že v naprosté většině případů instaluje velmi levná a nekvalitní tepelná čerpadla, která nedosahují ani poloviny propagovaného topného faktoru.

Nevhodná tepelné izolace

Potrubí na primární straně čerpadla musí být tepelně izolováno včetně ochrany před namrzáním. Takové izolace jsou však mnohem dražší než izolace z běžných materiálů. To samozřejmě některé firmy svádí k používání levnějších, ale technologicky nevyhovujících materiálů.

Slib dlouhé záruky na kompresor

Nejhorší porucha čerpadla je právě rozbitý kompresor. U některých dodavatelů lze získat i 10letou záruku na kompresor. Výrobci kompresorů ovšem dávají záruku 1 rok, takže pokud Vám dodavatel slibuje záruku delší, bude muset případný servis zaplatit sám. Proto si dobře zkontrolujte, co je součástí záruky, zda jen bezplatná výměna vadného dílu, nebo i náklady na jeho výměnu. Často mohou být náklady na výměnu vadného dílu vyšší než jeho cena. 

Nejlepší řešení představuje záruka krytá pojištěním. Zde se můžete opírat o smlouvu s pojišťovnou, která Vám náklady na servis uhradí, i kdyby dodavatel tepelného čerpadla mezitím zkrachoval.

Tepelné čerpadlo bez ohřevu teplé užitkové vody

Pro tepelná čerpadla není úplně snadné ohřívat teplou užitkovou vodu v zásobníku. Proto někteří dodavatelé uvádějí, že se to nevyplatí, a doporučují tradiční elektrický bojler. Hlavním důvodem je však obvykle to, že jednoduchý regulátor jejich tepelného čerpadla neumí ohřívat vodu nezávisle na topném systému. Ohřev teplé vody představuje v rodinném domě 15 až 25 procent spotřeby tepla, tudíž se rozhodně vyplatí ohřívat ji tepelným čerpadlem.

Tepelné čerpadlo bez správné regulace

Regulace je zcela zásadním komponentem určujícím, zda bude koupené tepelné čerpadlo úsporné, nebo ne. Kvalitní regulace není levná, takže část dodavatelů prodává pod názvem regulace obyčejný termostat, který nedokáže z hlediska topného systému nic jiného, než udržovat v  nádrži konstantní teplotu. 

Dobrou volbou je pouze ekvitermní regulátor speciálně určený pro tepelná čerpadla, který umožňuje regulaci tepelného čerpadla přímo, bez trojcestného směšovacího ventilu.

Autor: InHaus.czNabídka a registrace pro

Výrobci a obchody
Řemeslníci
Architekti a designeři
E-shopy, affiliate, ppc
Podmínky
Přidat firmu

O nás

Kontakt
Odkazy
Všeobecné podmínky
Partnerská spolupráce (affiliate)
RSS
N