claro. TIPY 3. Koupelna, kuchyně, chodby a schodiště

Poslední článek plný tipů a rad o správném rozmístění lamp ve vašem domě či bytě je tu! Náš třídílný speciálek končíme povídáním o koupelnách, kuchyních, chodbách a schodištích.

Užitkové pokoje jako jsou právě koupelny nebo kuchyně jsou pro výběr správného osvětlení vždy výzva. Zařídit, aby byla lampa nebo lustr praktický a zároveň se na něj hezky dívalo není jednoduché. Proto se můžete nechat inspirovat právě v našem článku, který vám vaše rozhodování určitě usnadní.

Koupelna

                Do koupelen volíme svítidla s vyšším ochranným stupněm IP, tedy s větším krytím zabraňujícím vniknutí cizích těles či kapalin. Centrální světlo by mělo být dostatečně silné na to, abychom viděli nečistoty na podlaze. To platí i u toalety. Nikdy neumisťujeme světlo do sprchového koutu. Pro naše pohodlí je však nejdůležitější světlo zrcadla, které je vhodné umístit nad či po obvodu zrcadla tak, abychom si nevrhali vlastní stín. Volíme studený podtón který je pro úpravu zevnějšku nejvhodnější. To to pravidlo uplatňujeme i u osvětlení toaletních stolků.

Kuchyně

                Nejdůležitějším prostorem v kuchyni je pracovní deska. Tu osvětlíme nejlépe podlouhlými zářivkami či bodovým světlem pod závěsnými skříňkami.  Takto nám světlo nebude oslňovat oči a zároveň zajistí komfort při práci. Při absenci tohoto zdroje světla si budeme stínit tělem. Další důležitou pracovní zónou v kuchyni je varná deska. Její osvětlení nejlépe vyřešíme zabudovaným světlem v digestoři. Do spíží a komor pak doporučujeme svítidla nástěnné, aby nevrhaly stín do polic a zajišťovaly snadnou orientaci v prostoru.

                Nedílnou součástí kuchyně či obývacího pokoje bývá i jídelní stůl. Ten nejvhodněji osvětlíme závěsným svítidlem, nejméně 60 cm nad deskou stolu. I v tomto případě by měla být žárovka částečně krytá, aby neodcházelo k nepříjemnému oslnění.

Chodby a schodiště

                V těchto prostorách jde především o bezpečnost, proto myslíme i na rozmístění vypínačů, abychom neměli ovládání osvětlení schodiště například jen na spodním patře. Tento problém však můžeme vyřešit pohybovými čidly. Velmi efektně v těchto prostorách vypadají nástěnná svítidla, na schodištích pak můžeme využít i podsvícení jednotlivých stupňů.

foto: http://www.claro.cz, www.interior-deluxe.com, http://st.hzcdn.com/

Autor: claro.Nabídka a registrace pro

Výrobci a obchody
Řemeslníci
Architekti a designeři
E-shopy, affiliate, ppc
Podmínky
Přidat firmu

O nás

Kontakt
Odkazy
Všeobecné podmínky
Partnerská spolupráce (affiliate)
RSS